آیا لنز های تماسی زیبایی ایمن هستند

آیا لنز های تماسی زیبایی ایمن هستند

فهرست مطالب

آیا لنز های تماسی زیبایی ایمن هستند؟

در یکی دو سال اخیر خیلی از جشن ها از جمله جشن های هالووین به دلیل توصیه های مرکز پیشگیری وکنترل بیماری آمریکا و همچنین سازمان بهداشت جهانی به صورت مجازی برگزار می شود تا مردم در طول پاندمی بیماری کرونا در خانه هایشان باقی بمانند. بنابراین ممکن است شما بیشتر از حد معمول وسوسه شوید تا استفاده از لنزهای تماسی رنگی را امتحان کنید اما آگاه باشید اگر لنزهای تماسی زیبایی به طور صحیح استفاده نشود می تواند شما را نابینا کند.
خیلی از لنزهای تماسی زیبایی بدون تجویز پزشک فروخته می شود که این امر در ایالات متحده آمریکا غیرقانونی به شمار می رود.
دکتر توماس استاینمن چشم پزشکی که در مرکز پزشکی MetroHealth در کلیولند-اوهایو کار میکند می گوید:
(استفاده کنندگان باید بدانند که آسیب های دائمی چشمی می تواند به علت استفاده از لنز های بدون نسخه اتفاق بیفتد و من شخصاً مشکلات بسیار جدی را در نتیجه استفاده از لنزهای زیبایی در کودکان و بزرگسالان دیده‌ام).

آیا لنز های تماسی زیبایی ایمن هستند
آیا لنز های تماسی زیبایی ایمن هستند

لنزهای تماسی زیبایی چیست؟

لنزهای تماسی زیبایی که به آن لنزهای تزیینی هم گفته می‌شود نوعی لنزتماسی اند که ظاهر چشمان شما را تغییر می دهند این لنز های تماسی می توانند چشمان شما را در زمینه‌های مختلفی متفاوت نشان دهند از تغییر دادن رنگ چشم ها یا شکل مردمک ها گرفته تا دادن جلوه های شخصیت های کارتونی و فیلم ها به چشمان شما این لنزها می توانند همچنین با هدف تصحیح دید و یا فقط با هدف ایجاد تغییرات ظاهری ساخته بشوند.

آیا لنز های رنگی ایمن هستند؟

اگر شما ابتدا به چشم پزشک مراجعه کنید و توصیه‌های او را انجام دهید می توانید از لنزهای تماسی رنگی به صورت مطمئن و غیر آسیب‌زا استفاده کنید و این نکته را به یاد داشته باشید که لنزهای تماسی جزو تجهیزات پزشکی اند و نیازمند تعهد مصرف کنندگان برای استفاده و نگهداری صحیح می باشند و همه لنزهای چشمی اگر به طور صحیح استفاده نشوند می توانند شانس عفونت چشمی را افزایش دهند.
بهترین راه برای اطمینان از بی خطر بودن لنزهای چشمی هنگام استفاده این است که ابتدا به یک متخصص مراقبت از چشم مراجعه کنید.
یک چشم پزشک می تواند چشم های شما را برای استفاده از لنزهای تماسی چشمی با اندازه مناسب، اندازه گیری کند و تعیین کند که آیا شما فرد مناسبی برای استفاده از این لنزها می باشید یا خیر؟ وهمچنین نکات ایمنی را در اینباره به شما گوشزد کند.
بعد از اینکه چشم پزشک مراجعه کردید و نسخه مناسب را گرفتید حتماً به مرکزهایی مراجعه کنید که برای خرید لنز به نسخه نیاز دارند و فقط لنزهای تماسی که توسط سازمان غذا و دارو مورد تایید قرار گرفته را می‌فروشند.

چگونه لنزهایی که در جشن ها به ویژه جشن هالووین مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند آسیب‌زا باشد؟

روی بعضی از بسته بندی های لنزهای تماسی ادعاهایی مطرح می‌شود که اشتباه هستند مثلاً می‌نویسند «یک سایز مناسب برای همه چشم ها» یا گاهی می نویسند «برای استفاده از این لنزها نیاز به مراجعه به چشم پزشک ندارید»
لنز های تماسی بدون نسخه اگر اندازه دقیق و مناسب چشم شما را نداشته باشند می توانند خراش و بریدگی یا عفونت در چشم شما ایجاد کنند آنها باید سفارشی و متناسب با هر فردی باشند لنزهایی که اندازه اشتباه دارند می توانند باعث ایجاد خراش و زخم قرنیه می شود و عفونت های باکتریایی دردناک و بالقوه نابینا کننده مثل کراتیت ایجاد کنند.همچنین لنزهای تماسی زیبایی یا نمایشی ممکن است اجازه ورود اکسیژن کمتری را به چشم‌ها بدهند زیرا رنگ ها و رنگدانه هایی که برای اضافه کردن رنگ به لنز استفاده می شوند آنها را ضخیم تر می کنند و قابلیت تنفس آن را کمتر می کند.
درمان آسیب های گفته شده ممکن است نیازمند جراحی های چشمی مثل پیوند قرنیه داشته باشد و باید به این نکته توجه کرد که درمان همیشه پاسخگو نیست و ممکن است کسانی که از این لنزها استفاده میکنند نابینا شوند.

چگونه آسیب های چشمی زیادی می‌تواند توسط لنزهای تماسی زیبا ایجاد شوند؟

مطالعه جامع و کاملی درباره تعداد آسیب های ایجاد شده توسط این لنزها انجام نشده است با این حال ما به صورت گزارش های از چشم پزشکان می‌شنویم که آن ها علیرغم مقررات سازمان غذا و دارو هرساله آسیب های مرتبط با لنزهای تماسی را میبینند.
یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که ۸۵ درصد از افرادی که از این لنزها استفاده میکنند حداقل یک رفتار مستعد کننده برای عفونت های جدی و مرتبط با لنزهای تماسی انجام می دهند.

چرا فروشگاه ها و مراکز آنلاین فروش لنزهای تماسی رنگی بدون نسخه ایمن نیستند؟

این مراکز قوانین را می شکنند. در ایالات متحده فروش لنزهای تماسی بدون نسخه از سال ۲۰۰۵ غیر قانونی به شمار می رود.
در قوانین فدرال آمریکا همه لنزهای تماسی جزو تجهیزات پزشکی اند واین قانون توضیح آنها را به متخصصان مراقبت از چشم که دارای مجوز قانونی هستند محدود می‌کند.
لنزهای دایره ای که مردمک چشم را بزرگتر از حالت عادی نشان می دهند و به صورت غیرقانونی فروخته می‌شوند چندین ویژگی محافظت‌کننده مهم از چشم را ندارند مثل اندازه مناسب و دستورالعمل استفاده صحیح از لنز دکتر استاینمن همچنین هشدار می‌دهد که «اگر شما از مراکز غیر قانونی خرید می کنید باید بدانید لنز های تقلبی خیلی رایج هستند و مشخص شده است که بعضی از لنز های غیرقانونی دوباره بسته بندی می شود و وقتی به دست شما می‌رسد می تواند با مواد شیمیایی و میکروبی آلوده شده باشد.
اگر شما لنزهایی را می خرید که تاییدیه سازمان غذا و دارو را ندارند یا از فروشنده هایی می خرید که مجوز فروش لنز را ندارند نمی توانید اطمینان حاصل کنید که چه چیزی را که خریده اید.
لنزی که شما گرفته اید در ابتدا ممکن است آن چیزی نباشد که شما سفارش داده اید مثلاً تمیز نباشد یا به درستی بسته بندی نشده باشد و یا دارای اندازه و شکل مناسبی نباشد.

آیا لنز های تماسی زیبایی ایمن هستند
آیا لنز های تماسی زیبایی ایمن هستند

سخن پایانی
به عنوان یک توصیه ی مهم باید بدانید که منافعی که به خاطر استفاده از لنز های تقلبی می برید در برابر خطراتی که در معرض آن قرار می گیرید ارزشی ندارند. اگر برای شما استفاده از این گونه لنزها اهمیت بالایی دارد میتوانید با مراجعه و مطب دکتر احسان عباس نیا متخصص و فوق تخصص چشم پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، از لنزهای مورد تائید و استانداردی که برای شما خطری ندارد استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

هزینه بوتاکس چانه

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

درمان افتادگی پلک

بهترین درمان افتادگی پلک

افتادگی پلک و بهترین درمان آن چشم ها از مهم ترین بخش های صورت به حساب می آیند که علاوه بر حواس بینایی، برای زیبایی

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست و کدام بهتر است؟ لیزیک یک فرآیند جراحی سرپایی است که برای اصلاح مشکلات نزدیک ‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم چشم

مطالب مرتبط

هزینه بوتاکس چانه
مقالات
blog user

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

مطالعه مقاله »