اثرات دیابت بر بینایی چشم

اثرات دیابت بر بینایی چشم

فهرست مطالب

اثرات دیابت بر بینایی چشم

دیابت یک عامل موثر در بروز بیماری های چشمی است. اثرات دیابت بر بینایی چشم به قدری زیاد است که در صورت پیشرفت و عدم درمان ممکن است باعث نابینا شدن فرد شود. برخی از تحقیقات به دست آمده نشان می دهد دیابت یکی از چهار عاملی است که باعث نابینایی انسان می شود. این بیماری باعث بروز بیماری های خطرناکی در چشم می شود. بر همین اساس بر آن شدیم تا در این مطلب به معرفی اثرات دیابت بر بینایی و راه های پیشگیری از آن بپردازیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

دیابت باعث بروز چه بیماری هایی در چشم می شود؟

دیابت نوعی بیماری است که در آن بدن انسان توانایی تولید انسولین به مقدار کافی ندارد. پایین بودن میزان انسولین در بدن باعث آسیب دیدگی رگ های خونی شبکیه چشم می شود. به طور کلی شبکیه چشم انسان با استفاده از تعداد زیادی از رگ های خونی تغذیه می شوند. بیماری دیابت با آسیب رگ های خونی باعث اختلال در عملکرد بینایی چشم و بروز بیماری های مرتبط با شبکیه می شود. اثرات دیابت بر بینایی چشم عبارتند از:
1. آب مروارید
یکی از مهم ترین اثرات دیابت بر بینایی چشم، آب مروارید یا کاتاراکت چشم است. کاتاراکت یک نوع بیماری مرتبط با چشم است که در آن عدسی چشم کدر و تار می شود. افراد مبتلا به آب مروارید ممکن است با علائمی چون دو بینی، حساسیت به نور، کم شدن دید در شب و… همراه باشند.
2. رتینوپاتی دیابتی
رتینوپاتی دیابتی بیماری از دیگر اثرات دیابت بر بینایی چشم است. علت اصلی بیماری رتینوپاتی دیابتی، آسیب شدید عروق خونی چشم است. در این بیماری بعد از آسیب و پارگی عروق، خون و انواع مایعات به بیرون نشت می کنند و باعث متورم شدن شبکیه می شوند. همچنین در مواقعی ممکن است به دلیل نشت مایعات، نوعی رسوب به نام اگزودا در شبکیه چشم ایجاد شود.
3. ماکولاپاتی دیابتی
یکی از شایع ترین اثرات دیابت بر بینایی است که باعث ناتوانی چشم در دیدن جزئیات می شود. در این بیماری نقطه مرکزی چشم فرد دچار آسیب می شود.

اثرات دیابت بر بینایی چشم
اثرات دیابت بر بینایی چشم

درمان مشکلات چشمی ناشی از دیابت

مشکلات چشمی ناشی از دیابت به واسطه روش های جراحی و غیر جراحی درمان می شوند. معمولاً نوع بیماری و شدت علائم ناشی از آن تعیین کننده روش درمان هستند. پزشک متخصص ابتدا با انجام چند تست مختلف به معاینه چشم بیمار می پردازد و از روش های زیر برای درمان آن اقدام می کند که عبارت است از:
• دارو درمانی
در صورتی که شدت علائم زیاد نباشد، بهترین راه پیشگیری از درگیر شدن چشم است ، که با کنترل دقیق قند خون بیمار و کنترل دقیق فشار خون این مهم دست یافتنی است و زمان بروز عوارض را به تاخیر می اندازد . پزشک متخصص از انواع دارو و قطره های چشمی برای درمان مشکلات چشمی مرتبط و وابسته استفاده می کند.
• لیزر درمانی
در صورتی که افراد دیابتی به بیماری رتینوپاتی دیابتی مبتلا شوند، پزشک متخصص از روش جراحی لیزر برای درمان رتینوپاتی دیابتی استفاده می کند. جراحی لیزری به دو صورت لیزر کلی یا موضعی انجام می شود. معمولاً اگر در بیماری رتینوپاتی دیابتی بیمار تنها دچار خونریزی رگ های شبکیه شود، پزشک متخصص از روش لیزر جزئی از خونریزی رگ ها جلوگیری می کند. در صورتی که رتینوپاتی دیابتی با رشد رگ های جدید در شبکیه همراه باشد، از روش لیزر کلی برای درمان این بیماری استفاده می کنند.
• جراحی کاتاراکت
اگر افراد مبتلا به دیابت دچار بیماری آب مروارید یا کاتاراکت شوند، پزشک متخصص از طریق جراحی کاتاراکت، عدسی کدر یا آسیب دیده را از چشم خارج می کند و عدسی مصنوعی جدید را جایگزین می کند.
راه های پیشگیری از اثرات دیابت بر بینایی چشم
اگرچه در بسیاری از موارد افراد مبتلا به دیابت از اثرات دیابت بر بینایی چشم در امان نمی مانند اما می توان با رعایت برخی نکات از بروز یا پیشرفت بیماری های چشمی ناشی از دیابت جلوگیری کرد. نکاتی که از پیشرفت بیماری های ناشی از دیابت جلوگیری می کنند عبارت است از:
• بیمارانی که از بیماری دیابت رنج می برند باید در طی فواصل زمانی معین به پزشک متخصص مراجعه کنند و زیر نظر پزشک متخصص چشم قرار بگیرند.
• افراد مبتلا به دیابت برای کاهش تاثیر دیابت بر بدن باید مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی را قطع کنند.
• بیماران دیابتی باید دائما میزان قند، کلسترول و… را کنترل کنند و آن را در حالت متعادلی نگه دارند.
• افراد مبتلا به دیابت برای جلوگیری از اثرات دیابت بر بینایی چشم بهتر است از ناراحتی، فشار عصبی و استرس دوری کنند.

اثرات دیابت بر بینایی چشم
اثرات دیابت بر بینایی چشم

مراجعه به پزشک
در این مطلب به توضیح اثرات دیابت بر بینایی چشم پرداختیم. دیابت بیماری است که یکی از عوارض آن آسیب رساندن به چشم است. این بیماری با تاثیر بر شبکیه چشم باعث بروز مشکلات جدی در بینایی انسان می شود. بنابراین اگر از بیماری دیابت رنج می برید و به دلیل داشتن این بیماری با مشکلات چشم مواجه هستید، بهتر است از یک متخصص چشم کمک بگیرید. دکتر احسان عباس نیا متخصص چشم و فوق تخصص استرابیسم و اکولوپلاستیک است. دکتر عباس نیا از پزشکان حاذق و با تجربه در زمینه انواع بیماری های چشمی مانند آب مروارید، آب سیاه، عفونت چشم، عیوب انکساری، لوچی چشم و… است. دکتر عباس نیا با معاینه دقیق بیمار و تشخیص بیماری، به درمان مشکلات چشمی شما می پردازد. شما می توانید با مراجعه حضوری به مطب ایشان برای درمان اثرات دیابت بر بینایی چشم اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

هزینه بوتاکس چانه

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

درمان افتادگی پلک

بهترین درمان افتادگی پلک

افتادگی پلک و بهترین درمان آن چشم ها از مهم ترین بخش های صورت به حساب می آیند که علاوه بر حواس بینایی، برای زیبایی

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست و کدام بهتر است؟ لیزیک یک فرآیند جراحی سرپایی است که برای اصلاح مشکلات نزدیک ‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم چشم

مطالب مرتبط

هزینه بوتاکس چانه
مقالات
blog user

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

مطالعه مقاله »