انواع جراحی لیزر عیوب انکساری چشم

انواع جراحی لیزر عیوب انکساری چشم

فهرست مطالب

انواع جراحی لیزر عیوب انکساری چشم

عیوب انکساری چشم یکی از انواع اختلالاتی هستند که باعث عملکرد ضعیف چشم می شوند. عیوب انکساری چشم که شامل نزدیک بینی، دوربین، آستیگماتیسم، قوز قرنیه و… می شود، از طریق عینک یا لنز های تماسی رفع می شود. اما متاسفانه استفاده طولانی مدت از عینک یا لنزهای تماسی باعث خستگی چشم و مشکلات دیگر می شود. به همین علت برخی از افراد به دنبال راه حل دائمی برای درمان عیوب انکساری چشم هستند. جراحی لیزر یک روش موثر برای درمان عیوب انکساری چشم است که با استفاده از دستگاه های مخصوصی و به شیوه های مختلفی انجام می شود. در این مطلب به بررسی انواع جراحی لیزر عیوب انکساری چشم و اینکه چه کسانی کاندید مناسبی برای هر جراحی لیزر هستند می پردازیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

جراحی لیزر لیزیک

لیزیک یکی از انواع جراحی لیزر چشم است که برای درمان عیوب انکساری چشم استفاده می شود. در این جراحی نور لیزر با برخورد با سطح قرنیه باعث درمان عیوب می شود. برای انجام جراحی لیزیک ابتدا اطراف چشم را با کمک پنبه تمیز می کنند و از قطره بی حسی برای بی حس شدن چشم استفاده می کنند. سپس پزشک متخصص از یک قطعه فلزی برای باز نگه داشتن چشم ها استفاده می کند. این مرحله ممکن است کمی برای بیمار ناراحت کننده باشد. در ادامه از یک حلقه برای ثابت نگه داشتن قرنیه چشم استفاده می شود.
در مرحله بعد جراح چشم برش بسیار نازکی را در سطح قرنیه ایجاد می کند. سپس پرتوهای لیزر به قرنیه آسیب دیده تابانده می شوند و پس از اصلاح، لایه برش خورده قرنیه در جای خود قرار می گیرد. این جراحی طی 15 تا 30 دقیقه برای هر دو چشم انجام می شود. جراحی لیزیک برای کسانی که قرنیه بسیار نازکی دارند مناسب نیست و ممکن است کمی خطرناک باشد. همچنین زنان باردار، افراد زیر 18 سال و افرادی که نمره چشم آن ها دائما در حال تغییر است بهتر است این جراحی را انجام ندهند. جراحی لیزیک با درد بسیار کمی همراه است و فرد بعد از مدت کوتاهی می تواند به سلامت چشمان خود دست پیدا کند.

جراحی لیزر فمتولیزیک

عمل فمتولیزیک یکی از مدرن ترین و دقیق ترین روش های درمان عیوب انکساری چشم به روش لیزر است که با استفاده از دستگاه های پیشرفته ای انجام می شود. در این جراحی بر خلاف جراحی لیزیک از تیغ برای برش قرنیه استفاده نمی شود. در این روش از دستگاه لیزری به نام فمتوسکند برای برش قرنیه استفاده می کنند. در واقع پرتو نور، برشی را در سطح قرنیه ایجاد می کند. در ادامه با کمک دستگاه لیزری به نام اگزایمر برای اصلاح عیوب انکساری چشم استفاده می شود. جراحی لیزر فمتولیزیک یک روش مناسب برای درمان اصلاح عیوب انکساری افرادی است که دارای قرنیه ای نازک هستند. جراحی فمتولیزیک به دلیل استفاده از لیزر برای برش قرنیه از عوارض و خطرات کمتری برخوردار است.

انواع جراحی لیزر عیوب انکساری چشم
انواع جراحی لیزر عیوب انکساری چشم

جراحی لیزر لازک

لیزر لازک یکی از انواع جراحی های محبوب چشم است که نقش موثری در بهبود علائم عیوب انکساری چشم دارد. جراحی لیزر لازک ترکیبی از دو جراحی لیزیک و پی آر کی است. در طی این جراحی مانند جراحی لیزیک برشی در سطح قرنیه ایجاد می شود. اما برش ایجاد شده در سطح قرنیه در جراحی لازک نسبت به جراحی لیزیک بسیار نازک تر است. در طی این جراحی تنها لایه اپیتلیوم برش داده می شود و بعد از جراحی مجددا در جای خود فیکس می شود. جراحی لیزر لازک نسبت به سایر جراحی ها از هزینه کمتری برخوردار است. دوران نقاهت این جراحی ممکن است به دلیل ترمیم لایه اپیتلیوم کمی زمان بر باشد اما خوشبختانه این جراحی با عوارض بسیار کمی همراه است.

جراحی لیزر prk

کراتکتومی فوتورفرکتیو یا عمل جراحی prk یکی از قدیمی ترین روش های درمان عیوب انکساری چشم است. در طی جراحی prk لایه نازکی از قرنیه با نام اپیتلیوم به صورت دستی برش داده می شود. در این جراحی مانند جراحی لازک لایه استروما برش داده نمی شود. اپیتلیوم لایه ای است که بعد از مدتی در چشم ترمیم می شود. به همین علت در جراحی prk بر خلاف جراحی لازک، لایه اپیتلیوم در جای خود گذاشته نمی شود. این عمل باعث شده است که دوران نقاهت جراحی prk نسبت به سایر عمل های لیزر کمی بیشتر باشد. از ویژگی های مثبت عمل پی آر کی این است که احتمال تغییر یا جابه جایی برش قرنیه وجود ندارد زیرا لایه بعد از عمل روی چشم گذاشته نمی شود. بهترین روش برای درمان چشم هایی که قرنیه نازکی دارند، جراحی prk است زیرا برش ایجاد شده در سطح قرنیه بسیار نازک است.

 

مراجعه به پزشک
در این مطلب به بررسی انواع جراحی لیزر عیوب انکساری چشم پرداختیم. جراحی لیزر یک راه کار عالی برای رهایی از عینک و لنزهای تماسی است. خوشبختانه درصد بالایی از افراد با انجام جراحی لیزر به درمان عیوب انکساری چشم پرداختند. انتخاب نوع جراحی لیزر در بسیاری از موارد با توجه به وضعیت چشم و توسط پزشک متخصص چشم تعیین می شود. به همین علت باید از یک متخصص چشم با تجربه برای جراحی لیزر چشم کمک گرفته شود. دکتر احسان عباس نیا متخصص چشم و فوق تخصص استرابیسم و اکولوپلاستیک یکی از پزشکان حاذق و با تجربه در زمینه درمان انواع بیماری های چشمی است. شما می توانید با مراجعه به مطب دکتر عباس نیا برای انجام جراحی هایی چون لیزیک، لازک، فمتولیزیک، prk و… اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

جراحی زیبایی درشت کردن چشم

جراحی زیبایی درشت کردن چشم

جراحی زیبایی درشت کردن چشم جراحی زیبایی چشم و پلک تنها در جراحی بلفاروپلاستی خلاصه نمی شود. برخی از افرادی که علاقه زیادی به افزایش

مزایای بوتاکس اطراف چشم

مزایای بوتاکس اطراف چشم

مزایای بوتاکس اطراف چشم امروزه تزریق بوتاکس نقش مهمی در حوزه های زیبایی و درمانی ایفا می کند. یکی از مهم ترین کاربردهای بوتاکس، افزایش

هزینه بوتاکس چانه

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

مطالب مرتبط

هزینه بوتاکس چانه
مقالات
blog user

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

مطالعه مقاله »