بیماری پیر چشمی

بیماری پیر چشمی

فهرست مطالب

آیا پیر چشمی با عمل جراحی درمان می شود؟

پیر چشمی یکی از انواع بیماری های شایع چشمی است که با بالا رفتن سن باعث اختلال در عملکرد بینایی انسان می شود. نتایج به دست آمده نشان می دهد که بیشتر افراد بالای 40 سال به دلیل بیماری پیر چشمی از بینایی متوسط یا ضعیفی برخوردار هستند. در بیماری پیر چشمی میزان تطابق عدسی چشم کاهش پیدا می کند و فرد توانایی دیدن اجسام به شکل واضح را از دست می دهد. خوشبختانه روش های مختلفی برای درمان عارضه پیر چشمی وجود دارد. ما در این مطلب به بررسی اینکه آیا عمل جراحی باعث درمان پیر چشمی می شود یا خیر، می پردازیم. تا انتهای مطالب صفحه با ما همراه باشید.

بیماری پیر چشمی چیست و با چه علائم و نشانه هایی همراه است؟

بیماری پیر چشمی که به دلیل کم شدن تطابق عدسی رخ می دهد، در اغلب اوقات باعث ناتوانی فرد در هنگام دیدن اجسام نزدیک می شود. عارضه پیر چشمی با عارضه دوربینی در چشم متفاوت است و هر کدام به دلایل متفاوتی رخ می دهند. کسانی که از بیماری پیر چشمی رنج می برند با علائم و نشانه هایی همراه هستند که عبارت است از:
1. فرد تلاش می کند تا کتاب یا هر شئ دیگری را با فاصله زیاد از چشمان خود نگه دارد.
2. افراد مبتلا به پیر چشمی هنگام مطالعه کتاب در فاصله عادی دچار مشکل می شوند و متون را تار می بینند.
3. کسانی که از بیماری پیر چشمی رنج می برند بعد از مطالعه دچار سر درد یا فشار چشم می شوند.

بیماری پیر چشمی
بیماری پیر چشمی

آیا امکان درمان بیماری پیر چشمی به روش جراحی وجود دارد؟

طبق گفته متخصصان استفاده از عینک، لنز، جراحی و روش های درمانی دیگر به طور قطعی باعث درمان عارضه پیر چشمی نمی شود. عمل جراحی و روش های درمانی غیر جراحی تنها تا حدودی باعث اصلاح عدسی چشم و وضوح بینایی می شوند. بیماری پیر چشمی از طریق روش های مختلف جراحی درمان می شوند. انواع جراحی هایی که برای درمان پیر چشمی انجام می شوند، عبارت است از:
1. کراتوپلاستی هدایتی یا CK
کراتوپلاستی هدایتی یا ck یکی از روش های درمان بیماری پیر چشمی است که در آن با استفاده از امواج رادیویی میزان انحنای قرنیه را افزایش می دهند. انجام این جراحی باعث می شود که بیمار بتواند اجسام نزدیک را با وضوح نزدیک ببیند. روش کراتوپلاستی اگرچه با نتایج موفق آمیزی همراه است اما به دلیل ماندگاری کم نتایج آن باعث شده است که بسیاری از پزشکان از این روش برای درمان پیر چشمی استفاده نکنند. کراتوپلاستی علاوه بر درمان پیر چشمی برای اصلاح عیوب انکساری چشم نیز کاربرد دارد.
2. دید تک چشمی یا منوویژن
دید تک چشمی یا منوویژن یکی دیگر از روش های جراحی است که برای درمان عارضه پیر چشمی استفاده می شود. در این روش تنها به جراحی یکی از چشم ها می پردازند و قرنیه را برای دیدن اجسام نزدیک آماده می کنند. البته برای انجام این جراحی از روش کراتوپلاستی هدایتی استفاده می شود. خوشبخانه کم تهاجمی بودن و عوارض کم این روش درمان باعث شده است برخی از افراد برای درمان پیر چشمی اقدام کنند.
3. جراحی لیزیک
جراحی لیزیک از دیگر روش هایی است که برای درمان بیماری پیر چشمی استفاده می شود. در این روش بعد از معاینه چشم و تعیین چشم غالب و غیر غالب، برای درمان پیر چشمی اقدام می کنند. پزشک متخصص با استفاده از جراحی لیزیک چشم غالب را برای دیدن اجسام دور آماده می کند و چشم غیر غالب فرد را برای دیدن اجسام نزدیک آماده می کند. این جراحی همان دید تک چشمی یا منوویژن است که این بار با جراحی لیزیک انجام می شود. البته امکان انجام این جراحی با دیگر روش های جراحی لیزری وجود دارد. درمان بیماری پیر چشمی به روش تک دید اگرچه باعث اصلاح کامل بیماری نمی شود اما نقش موثری در بینایی چشم هنگام دیدن اجسام دور و نزدیک دارد و فرد می تواند بدون استفاده از عینک یا لنز اجسام نزدیک اطراف خود را ببیند.
4. کارگذاری کمرا Kamra Corneal Inlay
4. کارگذاری کمرا یکی از روش های نوین و موثر برای درمان بیماری پیر چشمی است که در طی جراحی انجام می شود. نتایج موفقیت آمیز این جراحی باعث شده است که بسیاری از افراد برای درمان بیماری پیر چشمی اقدام کنند. در این روش وسیله ای به نام کمرا که بسیار کوچک است دقیقا در وسط قرنیه چشم غیر غالب قرار می گیرد. کمرا وسیله ای است که باعث می شود چشم انسان اجسام دور و نزدیک را به شکل واضحی ببیند.

بیماری پیر چشمی
بیماری پیر چشمی

مراجعه به پزشک
در این مطلب به بررسی اینکه آیا بیماری پیر چشمی از طریق جراحی قابل درمان است یا خیر پرداختیم. بیماری پیر چشمی با کمک روش هایی چون مصرف دارو، استفاده از لنز، عینک و جراحی های مختلف قابل درمان است. جراحی این بیماری اگرچه ممکن است در مواردی با عوارضی چون عفونت، خون ریزی، درد چشم و… همراه باشد اما باعث اصلاح عدسی چشم و درمان پیر چشمی می شود. به همین علت بهتر است از یک جراح با تجربه برای درمان این بیماری چشمی کمک گرفته شود. دکتر احسان عباس نیا متخصص چشم و فوق تخصص استرابیسم و اکولوپلاستیک یکی از پزشکانی است که جراحی های بسیاری را برای درمان عیوب انکساری چشم، پیر چشمی، آب مروارید، آب سیاه و بیماری های چشمی دیگر انجام داده است. شما می توانید با مراجعه حضوری به مطب دکتر عباس نیا برای درمان پیر چشمی اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

هزینه بوتاکس چانه

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

درمان افتادگی پلک

بهترین درمان افتادگی پلک

افتادگی پلک و بهترین درمان آن چشم ها از مهم ترین بخش های صورت به حساب می آیند که علاوه بر حواس بینایی، برای زیبایی

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست و کدام بهتر است؟ لیزیک یک فرآیند جراحی سرپایی است که برای اصلاح مشکلات نزدیک ‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم چشم

مطالب مرتبط

هزینه بوتاکس چانه
مقالات
blog user

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

مطالعه مقاله »