جراحی فمتولیزیک چیست

جراحی فمتولیزیک چیست

فهرست مطالب

جراحی فمتولیزیک چیست و چرا انجام می شود

ضعف بینایی، یکی از مشکلات رایج است که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. در گذر زمان با پیشرفت تکنولوزی، روش های مختلفی ابداع شده که احتمال خطر و عوارض را کاهش می دهد و فمتولیزیک یکی از این روش ها به شمار می رود. در این مقاله نگاهی به جراحی فمتولیزیک و چگونگی انجام آن و همچنین مزایا و معایب می اندازیم پس با ما همراه باشید.

فمتولیزیک چشم چیست؟

فمتولیزیک یا زدلیزیک؛ نسل جدیدی از جراحی چشم است که بدون استفاده از هیچ گونه تیغ انجام می شود. اگر شخصی از تیغ جراحی می ترسد، این روش می تواند برای او مناسب باشد.این روش جراحی از دقیق ترین و کم خطر ترین روش های جراحی چشم است. همانطور که از نام این روش یعنی فمتولیزیک مشخص است، در هنگام برش قرنیه در این روش از هیچ تیغی استفاده نشده و تنها وسیله استفاده شده در طول این جراحی لیزر است.
این روش مزیت های زیادی دارد که از آن ها می توان به پیش بینی ضخامت برش، کاهش خطر ایجاد خراش در زمان جراحی، کاهش خطر آستیگمات، وجود داشتن موارد بیشتر در اندازه برش، ریکاوری کوتاه، کم بودن خطر عوارض جانبی، کم تر شدن خطر ابتلا به عفونت و کم تر شدن میزان ایجاد درد اشاره کرد.

جراحی فمتولیزیک چیست
جراحی فمتولیزیک چیست

عمل فمتولیزیک چگونه انجام میشود؟

اصول لیزر چشم در تمام عمل های لیزری چشم، شبیه به هم بوده و تفاوت اصلی آنها در آماده کردن چشم برای تابش نور لیزر است. برای مثال چیزی که عمل لازک را از عمل لیزیک متمایز می کند، نوع براش برش سطح قرنیه برای تابش نور لیزر است. در عمل فمتولیزیک نیز، آماده سازی های قبل از عمل شباهت بسیار زیادی به عمل لیزیک دارد. طی این مرحله آماده سازی ابتدا چشم ها با قطره ی بی حسی، بی حس شده و شخص کاملا به هوش است. سپس شخص به سمت دستگاه لیزر بسیار پیشرفته ای هدایت می شود. پس از دراز کشیدن روی تخت دستگاه، چشم های شخص با وسیله ای به نام اسپکولوم باز نگهداشته شده و اینک با لیزر فمتوسکند برشی بسیار دقیق و ظریف روی قرنیه شخص ایجاد می شود.

این برش بسیار ظریف در عمق حدودی 90 تا 110 میکرون در قرنیه با دقت بالایی ایجاد میشود. از این روی این عمل برای قرنیه های پر خطر از نظر فرد لیزیک بسیار مناسب است. سپس تابش لیزر اگزایمر به سطح قرنیه شما، تمام عیوب انکساری شما را اصلاح می کند. تمامی عیوب انکساری شما از جمله نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم توسط فمتو لیزیک اصلاح می شود. اینک لایه ی برش خورده به محل اولیه خود برگردانده می شود تا خود، به عنوان یک پانسمان طبیعی از بافت لیزر شده محافظت نماید. این لایه ی ظریف و بسیار نازک، بزودی جوش میخورد و نیازی به بخیه ندارد.

لیزر فمتوسکند چیست؟

لیزر فمتوسکند یکی از تحولات بزرگ جراحی چشم توسط اشعه لیزر است. این لیزر به طور بسیار دقیقی تنظیم شده و هیچ آسیبی به قرنیه چشم بیمار نمی رساند. نرم افزارهای بسیار پیشرفته دستگاه لیزر فمتوسکند، می توانند تمام جزییات پرتو لیزری که به سمت چشم بیمار تابیده می شود را بررسی کرده و تعیین کنند. جزئیاتی مثل تعداد، مقدار انرژی، عمق اشعه و فرکانس و قدرت پالس های لیزری که به سمت قرنیه بیمار تابیده می شود، توسط نرم افزارهای بسیار دقیقی تنظیم شده و این موضوع سبب می شود برشی بسیار نازک و بسیار دقیق در قرنیه توسط نور لیزر ایجاد شود. در این نوع از لیزر، هیچ تیغی برای جراحی برش قرنیه بکار نرفته و تمام مراحل توسط نور لیزر انجام می شود.

مراقبت های قبل از عمل فمتولیزیک

قبل از عمل فمتولیزیک باید موارد زیر انجام شود تا بهترین نتیجه ممکن بعد از عمل حاصل شود.
• اگر از لنز تماسی نرم استفاده می شود باید حداقل یک هفته قبل از عمل استفاده از آن ها متوقف شود.
• اگر از لنز تماسی سخت استفاده می شود باید حداقل سه تا چهار هفته قبل از عمل استفاده از آن ها متوقف شود.
• روز قبل از عمل یا صبح روز عمل حتما استحمام کنید و لبه پلک های خود را با شامپو بچه رقیق شده به خوبی بشورید. همچنین یادتان باشد که ۴ روز بعد از عمل فمتولیزیک نمی توانید استحمام کنید.
• روز عمل به هيچ وجه از عطر، ادکلن و سایر مواد معطر استفاده نکرده (دستگاه لیزر به بو حساس است) و لبه پلک های خود را نیز آرایش نکنید.
• عمل فمتولیزیک نیاز بـه ناشتا بـودن بیمار ندارد و بهتر است قبل از مراجعه برای عمل× شخص یک وعده غذای سبک میل کند.
• بعد از عمل فمتولیزیک نمی توانی رانندگی کنید و برای همین حتما برای عمل با یک همراه به کلینیک مدنظر خود مراجعه کنید. تا دو هفته بعد از این جراحی نمی توانید رانندگی کنید.

مراقبت های بعد از عمل فمتولیزیک

• بعد از عمل فمتولیزیک دید چشم تار می شود اما این حالت طبیعی بوده و طی دو الی سه هفته بهتر می شود و بعد از آن نیز کاملا واضح خواهد شد.
• بهتر است هفته اول بعد از عمل خود از محافظ چشمی یا عینک استفاده کنید تا در زمان خواب چشم های خود را نمالید.
• قطره های چشمی توسط جراح را طبق تجویز های او مصرف کنید. این قطره ها باید در زمان بیداری استفاده شوند و در زمان خواب نیازی به ریختن قطره نیست و صبح ها بعد از بیدار شدن نیز می توانید قطره های خود را بریزید.
• کارهای چشمی مثل رانندگی، تماشای تلویزیون، مطالعه، کامپیوتر و موبایل را تا جای ممکن کم کنید و در حدی انجام ندهید که چشم های شما خسته شوند.
• چند روز اول بخاطر حساسیت چشم تازه عمل شده به نور، بهتر است در خانه و بیرون از عینک آفتابی استفاده کنید
• طی ماه های اول نباید فشاری به چشم وارد شود. تا دو ماه اول نباید اجسام سنگین را بلند کرده و همچنین چشم نباید مالیده شود.
• طی دو هفته اول بعد از فمتولیزیک باید از آرایش چشم و پلک ها خودداری شود و استفاده از لنز های زیبایی نیز تا سه ماه ممنوع است.
• به مدت دو هفته بعد از عمل باید از کشیدن سیگار یا حضور در مکانی که سود سیگار و قلیون وجود دارد خودداری شود.
• دو تا سه هفته بعد از عمل لیزیک با روش فمتو‌، شخص نباید به استخر رفته و بعد از آن نیز باید از عینک شنا استفاده شود.

• دوماه پس از انجام فمتولیزیک ، باید از از ورزش های سـنگين مثل رزمی، بوکس، وزنه برداری، کشتی یا سر زدن به توپ فوتبال خودداری شود.
• دوماه پس از انجام لیزیک بدون تیغه، باید از از ورزش های سـنگين مثل رزمی، بوکس، وزنه برداری، کشتی یا سر زدن به توپ فوتبال خودداری شود.

فمتولیزیک برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی افرادی که کاندید عمل لیزیک باشند، برای عمل فمتولیزیک نیز مناسب هستند. یعنی هر شخصی که بتواند شرایط عمل لیزیک چشم را انجام دهد، میتواند فمتولیزیک را نیز انجام دهد. شرایط فمتولیزیک همان شرایط لیزیک است و حتی برخی مطالعات نشان داده که ممکن است این روش، عوارض عمل لیزیک را که مربوط به استفاده از تیغ جراحی است را کاهش دهد.

نکات مهمی که باید در رابطه با فمتولیزیک بدانید

مواردی در مورد عمل فمتولیزیک وجود دارد که دانستن آنها برای متقاضیان این عمل لازم و بلکه ضروری است.
• همه افراد واجد شرایط این عمل نیستند. افرادی که دارای عفونت‌های چشمی، تبخال، دیابت، قوز قرنیه و بیماری هایی مثل این هستند مناسب این عمل نیستند.
• افرادی که به دلیل پیرچشمی دچار ضعف در بینایی هستند یا چشم بسیار خشکی دارند، نمی توانند از این عمل برای درمان استفاده کنند.
• در کسانی که بالای ۴۰ سال هستند علی رغم اصلاح کامل دید دور به دلیل فرایند پیرچشمی برای دید نزدیک نیاز به عینک مطالعه خواهد داشت.
• افرادی که بعد از عمل دچار خشکی چشم می شوند، می توانند از قطره اشک مصنوعی استفاده کنند.
• متقاضیان عمل فمتولیزیک، بعد از عمل باید در روزهای آفتابی از عینک مناسب استفاده کنند.

جراحی فمتولیزیک چیست
جراحی فمتولیزیک چیست

بهترین دکتر برای انجام جراحی فمتولیزیک

هرگونه تاخیر در مراجعه به پزشک می تواند پروسه جراحی فمتولیزیک شما را سخت تر کند. قطعا داشتن یک پزشک و جراح با تجربه با عملکرد بسیار خوب می ‌تواند خیال شما را بابت کیفیت عمل و همچنین نتیجه آن راحت کند. شما برای انجام عمل جراحی فمتولیزیک می توانید به دکتر احسان عباس نیا، متخصص و جراح و متخصص چشم مراجعه کنید. ایشان با بهره گرفتن از جدیدترین متدهای روز دنیا این جراحی را برای بیماران خود انجام می دهد. در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با عمل فمتولیزیک می توانید از ایشان مشاوره بخواهید و مطمئن شوید که کاندید مناسبی برای این جراحی هستید یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

هزینه بوتاکس چانه

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

درمان افتادگی پلک

بهترین درمان افتادگی پلک

افتادگی پلک و بهترین درمان آن چشم ها از مهم ترین بخش های صورت به حساب می آیند که علاوه بر حواس بینایی، برای زیبایی

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست و کدام بهتر است؟ لیزیک یک فرآیند جراحی سرپایی است که برای اصلاح مشکلات نزدیک ‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم چشم

مطالب مرتبط

هزینه بوتاکس چانه
مقالات
blog user

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

مطالعه مقاله »