حقایقی در مورد اشک ها

حقایقی در مورد اشک ها

فهرست مطالب

حقایقی در مورد اشک ها

یک پایان شاد برای یک داستان، یک جدایی غم انگیز یا تکه تکه کردن پیاز همه اینها می‌توانند ریزش اشک را تحریک کنند. اشک ها مسئولیت های زیادی دارند و چشمهای شما همواره آنها را تولید می کنند. در واقع در طول سال شما ۱۵ تا ۳۰ گالن اشک تولید میکنید. اشک ها چند مدل هستند؛ اشک ها برای یک دید واضح و سلامت چشم بسیار ضروری هستند. همچنین آنها در برقراری ارتباط های احساسی کمک می کنند.

• بدن ما سه مدل اشک تولید می کند:

اشک پایه اشک هایی هستند که در چشم شما همواره در حال تولید هستند و سطح چشم را لغزنده می‌کنند و قرنیه را تغذیه می کنند. اشک های پایه مانند یک محافظ دائم برای چشم در مقابل جهان بیرون عمل می‌کنند و گرد و خاک را از آن دور نگه می دارند.
اشک های واکنشی زمانی ایجاد می شوند که چشم شما نیاز دارد که محرک‌های آسیب رسان را به سرعت بشوید مانند گرد و غبار اجسام خارجی و یا گازی که از پیاز هنگام تکه کردن خارج میشود. چشم های شما اشکهای واکنشی را نسبت به اشک پایه به مقدار زیادتری تولید میکند و اشک واکنشی مقدار خیلی بیشتری آنتی بادی برای مبارزه با باکتری ها دارد.
اشک های احساسی برای واکنش به یک حس شادی غم ترس و یا سایر وضعیت های احساسی تولید می شوند. اشک های احساسی دارای هورمون های اضافه و پروتئین هایی هستند که در اشک پایه و یا اشک واکنشی وجود ندارد.

حقایقی در مورد اشک ها
حقایقی در مورد اشک ها

• اشک ها دارای لایه هایی هستند

اشک ها فقط آب نمک نیستند آن ها ساختاری همچون بزاق دارند و حاوی آنزیم ها, برخی چربی ها، متابولیت ها و الکترولیت ها هستند. هر اشک دارای سه لایه می باشد لایه مخاطی درونی که باعث چسبیدن اشک به چشم می شود. یک لایه آبکی میانی که قطورترین لایه می باشد که چشم را آبرسانی می کند و باکتری ها را می شوید و از قرنیه محافظت می‌کند. لایه روغنی بیرونی که سطح چشم را نرم و لغزنده می‌کند تا چشم بتواند از درون آن ببیند و برای جلوگیری از تبخیر سایر لایه ها ضروری است.

• چگونه چشم شما اشک ها را می سازد؟

غدد اشکی که در بالای هر چشم شما وجود دارد مسئول ساختن اشک هاست. هر دفعه که شما پلک میزنید اشک در سطح چشم پخش می شود. پس از آن اشک ها توسط یک سوراخ بسیار کوچک در گوشه پلک فوقانی و تحتانی تخلیه می شود. بعد از آن اشک های شما به درون یک کانالی که در پلک ها وجود دارد وارد می‌شوند و سپس از یک مجرا قبل از خالی شدن در بینی عبور میکنند در نتیجه اشک ها یا دوباره جذب می شوند یا تبخیر می شوند.
گاهی اوقات بچه ها با یک انسداد در مجرا متولد می شوند این شرایط معمولاً خود به خود بهبود میابد.
عفونت، تورم، آسیب و یا حتی تومور ها می‌توانند باعث انسداد مجرا در بزرگسالان شود. وقتی مقدار زیادی از احساسات و یا واکنش ها به وجود بیایند باعث تحریک تخلیه سیستم اشکی می شوند به همین علت است که اشک ها می توانند از چشم شما خارج شوند از روی گونه های شما عبور کنند و از کنار بینی پایین بیایند.

• هر چه پیرتر می شوید اشک کمتری تولید کنیم

تولید اشک پایه با افزایش سن کاهش می یابد و این موجب ایجاد خشکی چشم میشود. خشکی چشم در افرادی که دچار تغییرات هورمونی شده اند رایج است مخصوصاً در خانم ها هنگام بارداری و یائسگی. لنز های طبی و یکسری داروها نیز می‌تواند موجب خشکی چشم شوند. اگر شما دارای خشکی چشم هستید ممکن است در معرض بلفاریت باشید که وضعیتی است که باعث تحریک و تورم پلک ها می شود.
علاوه بر مراجعه به متخصص چشم، کارهای زیادی هست که شما می توانید در خانه انجام دهید تا چشم ها را مرطوب کنید.

حقایقی در مورد اشک ها
حقایقی در مورد اشک ها

مراجعه به پزشک
چشم پزشکی یکی از شاخه های پزشکی است که در آن به بررسی آناتومی چشم و مشکلاتی که باعث آسیب چشم می شود، می پردازند. انتخاب یک چشم پزشک خوب که علاوه بر تجربه زیاد، از آگاهی بالایی در زمینه مشکلات چشمی و روش های درمان آن برخوردار باشد، بسیار حائز اهمیت است. بیشتر چشم پزشکان علاوه بر تشخیص، به درمان آسیب های چشمی می پردازند. دکتر احسان عباس نیا متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص استرابیسم و اکولوپلاستیک در تهران است که به درمان انواع مشکلات چشمی می پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

هزینه بوتاکس چانه

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

درمان افتادگی پلک

بهترین درمان افتادگی پلک

افتادگی پلک و بهترین درمان آن چشم ها از مهم ترین بخش های صورت به حساب می آیند که علاوه بر حواس بینایی، برای زیبایی

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست و کدام بهتر است؟ لیزیک یک فرآیند جراحی سرپایی است که برای اصلاح مشکلات نزدیک ‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم چشم

مطالب مرتبط

هزینه بوتاکس چانه
مقالات
blog user

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

مطالعه مقاله »