خطرات ناشی از لنزهای بدون نسخه

خطرات ناشی از لنزهای بدون نسخه

فهرست مطالب

خطرات ناشی از لنزهای بدون نسخه

از این چهار خطر دوری کنید

لنزهای تماسی زیبایی رنگ یا ظاهر چشم های شما را تغییر می دهند و به شما کمک می‌کند که با چشمان خود بینایی گیرا و نافذ و شجاعانه داشته باشید اما به این نکته توجه کنید که خرید این لنزها بدون تجویز آن توسط یک چشم پزشک که چشمان شما را معاینه کند می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی جدی و حتی از دست دادن بینایی شود. لنزهای تماسی نیاز به نسخه معتبر از یک چشم پزشک دارند و توسط سازمان غذا و داروی آمریکا به عنوان تجهیزات پزشکی به شمار می روند و فروش لنزهای تماسی توسط مراکز غیرمجاز از جمله دست فروش ها، فروشگاه های زنجیره ای و سالن های زیبایی ممنوع است.
در کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا واردات و فروش لنز های تقلبی غیرقانونی است و سازمان های اجرایی برای جلوگیری از این اتفاق تلاش می کنند.

خطرات ناشی از لنزهای بدون نسخه
خطرات ناشی از لنزهای بدون نسخه

حقیقت ساده این است که لنزهای تماسی زیبایی که قانونی نیستند می‌توانند خطرات جدی برای چشم شما ایجاد کنند.
در اینجا به چهار شیوه ای که لنزهای تماسی زیبایی می توانند به چشم آسیب برسانند می‌پردازیم :

  • لنزهای تماسی با اندازه نامناسب می‌تواند باعث خراشیدگی روی چشم شما شوند و باعث به وجود آمدن زخم های دردناک شود.

وقتی لنز های تماسی اندازه مناسب چشم های شما را نداشته باشد می تواند روی لایه خارجی چشم ایجاد خراش کنند که این سبب ایجاد سایه قرنیه می شود. ممکن است در چشم شما زخم، قرمزی یا حساسیت به نور ایجاد شود و همچنین ترشحاتی در چشم شما به وجود آید و یا احساس کنید چیزی در چشم شما گیر کرده است.
سایش قرنیه همچنین می تواند موجب زخم قرنیه شود و زخم قرنیه ممکن است به صورت یک نقطه سفید روی عنبیه که قسمت رنگی چشم می باشد ظاهر شود که در اغلب موارد نیاز به درمان دارویی به وسیله قطره های دارویی دارد. وقتی زخم بهبود می یابد جای زخم (اسکار)می تواند برای همیشه باقی بماند و برای همیشه بینایی را تحت تأثیر قرار دهد و در بعضی از موارد قرنیه می تواند آسیب ببیند که در این موارد پیوند قرنیه برای بازگرداندن بینایی نیاز است.

  • لنزهای تماسی بدون نسخه می‌تواند منجر به ایجاد عفونت‌های شدید چشم شود

باکتری ها، ویروس ها و آمیب ها ارگانیسم های خطرناک هستند وقتی چشم شما را آلوده می‌کنند، اگر این لنزها سایش قرنیه و زخم چشم ایجاد کنند چشم‌های شما بیشتر مستعد عفونت های چشمی شدید می شود که به آن کراتیت می گویند.
یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ نشان داد که از بین کسانی که لنزهای چشمی زیبایی استفاده می کنند احتمال گرفتن کراتیت ۱۶ برابر بیشتر از افرادی که لنزهای چشمی معمولی استفاده می کنند. بعضی از عفونت ها مثل عفونت ویروس هرپس سیمپلکس می‌تواند مدام عود کند و درمان آن سخت باشد، همچنین تعدادی از عفونت‌های باکتریایی نسبت به قطره های چشمی آنتی بیوتیکی رایج مقاوم شدند.

  • لنز های رنگی آرایشی ممکن است برای چشم شما سمی باشد

یک مطالعه نشان داد مواد شیمیایی که در تولید لنزهای تماسی رنگی بدون نسخه به کار می رود شامل کلرین و دیگر مواد آسیب زا است.
این مواد شیمیایی به عنوان مواد سمی برای بافت های انسانی شناخته می شود و می تواند به چشم‌های شما نفوذ کند و احتمالاً منجر به از دست دادن بینایی شود.

  • عوارض ناشی از لنزهای تماسی زیبایی می تواند منجر به بیماری های چشمی دیگری شود

اگر شما از مشکلات شدید و مداوم ناشی از لنزهای تماسی بدون نسخه رنج می برید در خطر پیشرفت سایر بیماری های محدود کننده بینایی مثل آب مروارید و گلوکوم ثانویه (آب سیاه)قرار دارید .
ممکن است برای بازگرداندن بینایی یا تلاش برای حفظ بینایی باقیمانده نیاز به جراحی چشم داشته باشید.

خطرات ناشی از لنزهای بدون نسخه
خطرات ناشی از لنزهای بدون نسخه

سخن پایانی
با توجه به خطرات و بیماری هایی که در استفاده از لنزهای تماسی ممکن است برای شما پیش بیاید، بهتر است که برای استفاده از این لنزها حتما از یک پزشک متخصص چشم پزشک استفاده کنید تا مشکلی چشمان شما را تهدید نکند. دکتر احسان عباس نیا متخصص چشم پزشکی با توجه به شرایط شما بهترین مشاوره را خدمتتان ارائه میدهد. شما می توانید با مراجعه به مطب دکتر احسان عباس نیا از وضعیت خود آگاه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

هزینه بوتاکس چانه

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

درمان افتادگی پلک

بهترین درمان افتادگی پلک

افتادگی پلک و بهترین درمان آن چشم ها از مهم ترین بخش های صورت به حساب می آیند که علاوه بر حواس بینایی، برای زیبایی

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست و کدام بهتر است؟ لیزیک یک فرآیند جراحی سرپایی است که برای اصلاح مشکلات نزدیک ‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم چشم

مطالب مرتبط

هزینه بوتاکس چانه
مقالات
blog user

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

مطالعه مقاله »