خطر ابتلا به نزدیک بینی

خطر ابتلا به نزدیک بینی با تلفن همراه

فهرست مطالب

خطر ابتلا به نزدیک بینی با استفاده مداوم از تلفن همراه

نزدیک بینی (میوپی) با استفاده مداوم از تلفن همراه یکی از مشکلاتی که امروزه به دلیل استفاده از شبکه های اجتماعی، رسانه ها و مشاغل اینترنتی افزایش پیدا کرده است. متاسفانه درصد بالایی از جمعیت ایران به دلیل استفاده مداوم از تلفن همراه دچار ضعف بینایی شده اند. مبتلا شدن به بیماری های چشمی در سنین جوانی ممکن است باعث بروز مشکلاتی حین مطالعه و انجام کارهای روزانه شود. اشعه های مضر نمایشگر ها باعث می شود که فرد بعد از مدتی از مشکلاتی چون سر درد، تاری، سرگیچه، کم بینایی و عیوب انکساری چشم رنج ببرد. بر همین اساس در این مطلب به بررسی خطر ابتلا به نزدیک بینی با استفاده مداوم از تلفن همراه می پردازیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

نزدیک بینی (میوپی) چیست و چه تاثیری در بینایی انسان دارد؟

میوپی یکی از انواع عیوب انکساری چشم است که باعث اختلال در بینایی انسان می شود. این بیماری شایع در برخی موارد به صورت ژنتیکی به نوزاد منتقل می شود. امروزه بسیاری از افراد به دلیل استفاده نادرست از تلفن همراه و دیگر ابزارهای دیجیتالی به عارضه میوپی مبتلا می شود. در بیماری میوپی فرد به صورت واضح توانایی دیدن اجسام نزدیک را دارد اما اجسام دور را تار می بیند. افراد نزدیک بین در هنگام دیدن اشیائ دور با مشکلاتی چون سر درد، سرگیجه، تاری و… مواجه می شوند. شایع ترین دلیلی که امروزه باعث شده است بسیاری از انسان ها از عارضه میوپی رنج ببرند، استفاده از بیش از حد از تلفن همراه است.

تلفن همراه چگونه باعث ضعف بینایی و بروز بیماری نزدیک بینی می شود؟

تلفن همراه و دیگر نمایشگرهای دیجیتالی با ساطع کردن نوری به رنگ آبی باعث بروز آسیب های جدی در چشم انسان می شوند. نتایج پژهشگران آمریکایی نشان می دهد که تلفن همراه علاوه بروز عارضه نزدیک بینی، زمینه بروز بیماری “دژنراسیون ماکولا”(AMD) را فراهم می کنند. “دژنراسیون ماکولا”(AMD) بیماری است که به مرور زمان باعث نا بینایی می شود. تحقیقات دانشگاه ” تولیدو ” نشان می دهد که نور ساطع شده از تلفن همراه می تواند باعث از بین رفتن سلول ها در چشم شود. این نور توسط شبکیه چشم جذب می شود. نور آبی جذب شده به مرور زمان باعث از بین رفتن سلول ها و در نتیجه نابینایی و ضعف در بینایی می شود. همچنین هر چه تماشای اجسام از نزدیک بیشتر شود، احتمال بروز بیماری نزدیک بینی افزایش پیدا می کند.

خطر ابتلا به نزدیک بینی با تلفن همراه
خطر ابتلا به نزدیک بینی با تلفن همراه

استفاده از تلفن همراه چه عوارضی برای چشم به دنبال دارد؟

متاسفانه عارضه میوپی به مرور زمان می تواند بینایی انسان را تا درصد بالایی کاهش دهد و باعث ضعف بینایی شدید در سنین بالاتر شود. افرادی که از عارضه میوپی رنج می برند باید برای دید اجسام دور همیشه از عینک یا لنز های تماسی استفاده کنند. عوارض استفاده از تلفن همراه به این چند بند ختم نمی شود و مشکلات دیگر استفاده از آن عبارت است از:
1. تلفن همراه باعث خشکی شدید چشم می شود.
2. استفاده از نمایشگرهای دیجیتالی باعث ایجاد التهاب و آسیب دیدگی لایه های خارجی چشم انسان می شود.
3. تلفن همراه باعث می شود که فرد احساس کند همیشه یک جسم خارجی در چشم وجود دارد و باعث آزار او می شود.
4. تلفن همراه باعث بروز اسپاسم عضلات داخلی و بروز عارضه میوپی می شود.
5. استفاده از نمایشگرهایی با نور آبی باعث اسپاسم عضلات خارجی و در نتیجه بیماری انحراف چشم می شود.
6. استفاده از تلفن همراه زمینه بروز انواع سرطان در بدن را افزایش می دهد.
7. نمایشگرهایی با نور آبی مانند تلوزیون، لب تاپ، تلفن همراه، تبلت و… با ساطع کردن نور آبی باعث از بین رفتن سلول های شبکیه چشم و در نتیجه نابینایی می شوند.

آیا راه حلی برای درمان میوپی ناشی از تلفن همراه وجود دارد؟

عیوب انکساری چشم مانند نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و… از مشکلاتی هستند که بسیاری از انسان ها از آن رنج می برند. افرادی که از عیوب انکساری چشم رنج می برند از روش های مختلفی برای اصلاح دید و بهبود بینایی استفاده می کنند. عینک و لنزهای تماسی دو راه موثر برای درمان عیوب انکساری چشم مانند میوپی هستند. اما متاسفانه مشکلات استفاده از عینک باعث شده است که همه به دنبال یک راه راه دائمی برای درمان عیوب انکساری چشم باشند. جراحی لیزر یک راه موثر برای درمان عیوب انکساری چشم است که به روش های لیزیک، لازک، prk، فمتولیزیک و… توسط پزشک متخصص چشم انجام می شود. این جراحی برای کسانی مناسب است که نمره چشم آن ها به مدت یکسان ثابت شده باشد. همچنین ناپرهیزی و استفاده بیش از تلفن همراه باعث بروز مجدد عیوب انکساری چشم می شود.

چه راه های باعث پیشگیری از بروز عارضه میوپی در هنگام استفاده از تلفن همراه می شود؟

رعایت کردن برخی نکات کمک می کند که زمینه بروز عارضه نزدیک بینی تا حد زیادی کاهش پیدا کند. به همین دلیل بهتر است در هنگام استفاده از تلفن همراه و دیگر نمایشگرهای دیجیتالی به نکات زیر توجه کنید.
1. از دستگاه های دیجیتالی با نمایشگر های بزرگ تر برای انجام کارهای روزانه خود استفاده کنید. هر چه نمایشگر موبایل کوچکتر باشد احتمال بروز بیماری های چشمی بیشتر می شود.
2. به هیچ عنوان از تلفن همراه در شب و مکان های تاریک استفاده نکیند زیرا؛ باعث گشاد شدن دریچه چشم و ورود نور بیشتر می شود.
3. در هنگام استفاده از تلفن همراه فاصله آن را با چشم زیاد کنید.
4. از قطره های چشمی با دستور پزشک برای جلوگیری از خشکی چشم استفاده کنید.
5. از عینک های ضد نور در هنگام استفاده از دستگاه های دیجیتالی استفاده کنید.
6. هر چند دقیقه یک بار به چشمان خود استراحت کوتاهی دهید.
7. از غذاهای مقوی که سرشار از ویتامین a هستند برای تقویت چشم استفاده کنید.

مراجعه به پزشک
در این مطلب به بررسی خطر ابتلا به نزدیک بینی با استفاده مداوم از تلفن همراه پرداختیم. نزدیک بینی عاملی است که منجربه کاهش بینایی انسان می شود. به همین دلیل بهتر است با کنترل میزان استفاده از تلفن همراه از بروز عوارض جدی آن روی چشم پیشگیری شود. انجام چکاپ چشم منظم یک راه حل مناسب برای جلوگیری از بروز بیماری های چشمی خصوصا نزدیک بینی است. بهتر است برای انجام چکاپ چشم به یک چشم پزشک متخصص مراجعه کنید. دکتر احسان عباس نیا متخصص چشم و فوق تخصص استرابیسم و اکولوپلاستیک با انجام آزمایشات و معاینات مختلف به بررسی وضعیت چشم می پردازد. دکتر احسان عباس نیا با انجام انواع جراحی های لیزری مانند لازک، لیزیک، فمتولیزیک وprk برای عیوب انکساری چشم و دیگر بیماری های چشمی اقدام می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

هزینه بوتاکس چانه

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

درمان افتادگی پلک

بهترین درمان افتادگی پلک

افتادگی پلک و بهترین درمان آن چشم ها از مهم ترین بخش های صورت به حساب می آیند که علاوه بر حواس بینایی، برای زیبایی

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست و کدام بهتر است؟ لیزیک یک فرآیند جراحی سرپایی است که برای اصلاح مشکلات نزدیک ‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم چشم

مطالب مرتبط

هزینه بوتاکس چانه
مقالات
blog user

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

مطالعه مقاله »