شناسایی خطر زوال عقل با معاینه چشم

شناسایی خطر زوال عقل با معاینه چشم

فهرست مطالب

چگونه معاینات چشمی می‌تواند بزرگسالانی که در خطرزوال عقل هستند را شناسایی کند؟

معاینات چشمی در افراد مسن می تواند اطلاعاتی بیش از مشکلات بینایی در اختیار ما قرار دهد. یک تحقیق تازه شواهدی را بیان میکند که برخی مشکلات بینایی دقیقاً نشان دهنده ریسک افزایش یافته زوال عقل هستند.
انجمن مربوط به چشم آمریکا پیشنهاد می‌کند که همه بزرگسالان سالم , بعد از سن ۴۰ سالگی معاینات پایه چشم را انجام دهند. سالمندان بالای ۶۵ سال باید هر یک یا دوسال به متخصص چشم مراجعه کنند.
دکتر کوین مک کینکی ,متخصص چشم, بیان میدارد که این مطالعات ما را تشویق می‌کند که با افزایش سن از چشمان خود محافظت کنیم که با این کار موجب حفظ سلامتی کلی و همچنین سلامتی شناختی خود شویم.

متعادل کردن بینایی و مهارت های ذهنی

پزشکان برای مدت طولانی مشاهده کردند که بین از دست دادن بینایی و کاهش مهارت های شناختی ارتباط وجود دارد.مطالعات زیادی نشان دادند که افراد پیر تر با مشکلات بینایی، دو برابر بیشتر در ریسک ابتلا به زوال عقل و آلزایمر هستند. طبق مطالعه که روی ۱۲۰۰ فرد مسن انجام شده است , این ارتباط را تایید میکند. محققان برای ۱۶ سال قدرت بینایی این افراد مسن را تحت نظر گرفتند و سه نوع کاهش بینایی را مشاهده کرد. همچنین آنها زبان، حافظه، توجه و سایر مهارت های ذهنی این افراد شامل برنامه ریزی، تمرکز و به یاد آوردن جزئیات را ارزیابی کردند.

شناسایی خطر زوال عقل با معاینه چشم
شناسایی خطر زوال عقل با معاینه چشم

کاهش شناخت با سه مدل کاهش بینایی ارتباط تنگاتنگ دارد.
در این تحقیقات نشان داده شد، افراد با بدترین حدت بینایی در بیشترین ریسک برای کاهش مهارت های زبانی و حافظه بودند.
افرادی که در تشخیص اشیایی که در یک زمینه با رنگ یکسان قرار گرفته بودند، مشکل داشتند، در ریسک بالاتری برای ازدست دادن مهارت های زبانی، حافظه، تمرکز و تفکیک بینایی بودند.
افرادی که دچار کاهش دید عمقی می شدند در ریسک بیشتری برای از دست دادن زبان و حافظه بودند.
منتقدان بیان می دارند که این تحقیقات بر اساس مهارت های ذهنی ای انجام شده است که نیاز به قدرت بینایی خوب داشته است که این امر می تواند نتایج را دچار اشکال کند. علاوه بر آن این تحقیقات به صورت مشخص بر روی افراد سفیدپوست با تحصیلات بالا و مسن انجام شده است. بنابراین این یافته ها می‌تواند در مورد همه مردم صحیح نباشد.

آیا کاهش بینایی باعث زوال عقل می شود یا زوال عقل باعث کاهش بینایی می شود؟

جواب این سوال نامشخص است. تحقیقات اخیر بیان می دارد که ممکن است هر دو حالت وجود داشته باشد. افراد مسنی که دچار زوال عقل هستند بیشتر از سایرین دچار کاهش بینایی می شوند و همچنین افرادی که در سنین پیری مشکلات بینایی بیشتری دارند در ریسک بیشتری برای زوال عقل هستند. البته رابطه دقیق این دو نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. دلایل رایج کاهش بینایی شامل تخریب ماکولا, آب سیاه و آب مروارید می باشد. ممکن است که برخی مشکلات سلامتی هم بینایی و هم شناخت را تحت تاثیر قرار دهد. همانطور که کاهش بینایی می تواند باعث افسردگی و انزوای اجتماعی شود و در نتیجه باعث تاثیرات مخرب بر شناخت شود.
مطالعات اخیردر کره جنوبی به این نتیجه رسیده است که افرادی که هم در بینایی و هم در شنوایی مشکل دارند دو برابر افرادی که فقط یکی از این مشکلات را دارند در خطر زوال عقل هستند. اما یافته‌های جدید بریک چیز تاکید دارد؛ اهمیت معاینات منظم چشمی در بزرگسالان. نه تنها این معاینات می‌توانند اختلال بینایی را سریع شناسایی کنند، بلکه می توانند دریافتن بزرگسالانی که در خطر زوال عقل هستند کمک کننده باشند.

شناسایی خطر زوال عقل با معاینه چشم
شناسایی خطر زوال عقل با معاینه چشم

سخن آخر
توصیه پایانی ما به شما این است که همه معاینات چشمی خود را با نظم و برنامه مشخص انجام دهید تا چشم پزشک مشکلات را خیلی سریع تشخیص دهد و از پیشرفت آنها جلوگیری کند. انتخاب یک چشم پزشک خوب در تهران که علاوه بر تجربه زیاد، از آگاهی بالایی در زمینه مشکلات چشمی و روش های درمان آن برخوردار باشد، بسیار حائز اهمیت است. دکتر احسان عباس نیا متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص استرابیسم و اکولوپلاستیک در تهران است که به درمان انواع مشکلات چشمی مانند آب مروارید، عیوب انکساری چشم و… می پردازد. با مراجعه حضوری به مطب دکتر احسان عباس نیا می توانید برای درمان مشکلات چشم خود اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

درمان و جراحی اکتروپیون چشم

درمان و جراحی اکتروپیون چشم

درمان و جراحی اکتروپیون چشم یا (بیرون افتادگی پلک) پلک ها به دلیل مراقبت و محافظت از چشم ها نقش مهمی در جلوگیری از وارد

لیفت آندوسکوپی پیشانی

لیفت آندوسکوپی پیشانی

لیفت آندوسکوپی پیشانی برای از بین بردن چین و چروک ها و لیفت کردن پیشانی از روش های مختلف جراحی استفاده می کنند. یکی از

لیفت آندوسکوپی ابرو

لیفت آندوسکوپی ابرو

لیفت آندوسکوپی ابرو افزایش و تکمیل زیبایی چشم ها و ابروها برای هر فرد زیباپسندی حائز اهمیت خواهد بود. افزایش سن از مهم ترین دلایل

لیفت ابرو با لیزر

لیفت ابرو با لیزر

لیفت ابرو با لیزر پوست صورت یکی از مهم ترین نواحی است که در اثر افزایش سن تحت تاثیر قرار می گیرد. چین و چروک

مطالب مرتبط

سیگار و مشکلات چشمی
مقالات
Avatar

سیگار و مشکلات چشمی

سیگار و مشکلات چشمی استعمال تنباکو (سیگار، سیگار برگ یا پیپ) می تواند باعث مشکلات ریوی، قلبی، سرطان و بسیاری از مشکلات جدی سلامتی شود.

مطالعه مقاله »
رتینوپاتی دیابتی
مقالات
Avatar

رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی (عوامل ایجاد کننده ، علائم و درمان) رتینوپاتی دیابتی یک بیماری چشمی است که به علت دیابت ایجاد می شود دیابت می تواند

مطالعه مقاله »