استفاده از لنز طبی بهتر است یا جراحی لیزیک؟

استفاده از لنز طبی بهتر است یا جراحی لیزیک؟

فهرست مطالب

نزدیک بینی، دور بینی، آستیگماتیسم و… که با نام عیوب انکساری چشم شناخته می‌شوند، از شایع‌ترین مشکلاتی هستند که باعث اختلال در عملکرد چشم می‌شوند. به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال راه حلی برای درمان عیوب انکساری چشم هستند. در گذشته تنها راه برای رفع عیوب انکساری چشم، استفاده از عینک بود، اما امروزه برای درمان عیوب انکساری چشم از انواع لنزهای طبی و جراحی استفاده می‌کنند. فمتولیزیک، لیزیک، لازک، پی آر کی و… از انواع جراحی‌های لیزری هستند که برای درمان عیوب انکساری چشم انجام می‌شوند. در این مطلب به بررسی این که استفاده از لنزهای طبی بهتر است یا جراحی لیزیک می‌پردازیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

جراحی لیزیک چیست و چگونه انجام می شود؟

جراحی لیزیک یکی از جدیدترین روش‌ها برای درمان عیوب انکساری چشم است که در آن برای اصلاح عیوب چشم از دستگاه‌های پیشرفته‌ای به نام دستگاه لیزر اگزایمر استفاده می‌کنند. در این روش با استفاده از لیزر برای تغییر شکل قرنیه اقدام می‌کنند. جراحی لیزیک توسط جراحان باتجربه و متخصص انجام می‌شود تا آسیبی به بینایی چشم وارد نشود. این روش جراحی به دلیل داشتن عوارض کم و نتایج موفقیت‌آمیز با استقبال بسیاری روبه‌رو است. در جراحی لیزیک ابتدا برشی را در سطح قرنیه چشم ایجاد می‌کنند و سپس با استفاده از دستگاه اگزایمر نوری را به سطح قرنیه می‌تابانند و به اصلاح شکل قرنیه می‌پردازند.

استفاده از لنز طبی بهتر است یا جراحی لیزیک؟
استفاده از لنز طبی بهتر است یا جراحی لیزیک؟

منظور از لنز های طبی چیست؟

روش دیگری که برای اصلاح عیوب انکساری چشم استفاده می‌شود، لنزهای طبی است. لنزهای طبی در انواع مختلفی به لحاظ محل استفاده و جنس مواد تولید می‌شوند. این لنزها جایگزین مناسبی برای عینک هستند و در کوتاه مدت باعث اصلاح عیوب انکساری چشم می‌شوند. به طور کلی لنزهای طبی در دو نوع داخل چشمی و خارج چشمی برای درمان عیوب انکساری چشم استفاده می‌شوند. لنز طبی داخل چشمی از طریق جراحی داخلی چشم قرار می‌گیرد و لنزهای خارج چشمی روی قرنیه چشم بدون جراحی قرار می‌گیرند. این لنزها در دو نوع نرم و سخت تولید می‌شوند.

 

اثر بخشی لنزهای طبی بهتر است یا جراحی لیزیک؟

لنزهای طبی بلافاصله بعد از قرار گرفتن روی چشم‌ها باعث اصلاح عیوب انکساری چشم می‌شوند؛ اما جراحی لیزیک ممکن است بعد از جراحی نیاز به بازه زمانی چند روزه برای اصلاح عیوب انکساری چشم داشته باشد. با این حال جراحی لیزیک با دقت و کیفیت بالایی انجام می‌شود و به صورت طولانی مدت باعث اصلاح عیوب انکساری چشم می‌شود. لنزهای طبی معمولاً تا 30 روز قابل استفاده هستند و بعد از آن مجدداً باید تعویض شوند.

 

آیا لنز های طبی و جراحی لیزیک باعث درمان بیماری پیر چشمی می شوند؟

لنزهای طبی علاوه بر اصلاح عیوب انکساری چشم باعث درمان بیماری پیر چشمی در مدت زمان کوتاه می‌شوند. در واقع در صورتی که فرد برای اصلاح عیوب انکساری چشم از لنزهای طبی استفاده کند نیازی به عینک برای مطالعه و اصلاح پیر چشمی ندارد؛ اما طبق بررسی‌های انجام شده جراحی لیزیک باعث اصلاح پیر چشمی در فرد نمی‌شود. به همین دلیل بعد از انجام جراحی لیزیک فرد برای پیر چشمی ممکن است به عینک نیاز داشته باشد. جراحی لیزیک تنها برای درمان نزدیک بین، دوربینی و آستیگماتیسم انجام می‌شود و تأثیر چندانی در اصلاح پیر چشمی ندارد.

استفاده از لنز طبی بهتر است یا جراحی لیزیک؟
استفاده از لنز طبی بهتر است یا جراحی لیزیک؟

مدت زمان ماندگاری لنز های طبی بیشتر است یا جراحی لیزیک؟

امروزه لنزهایی که برای اصلاح عیوب انکساری چشم استفاده می‌شوند حداکثر تا 30 روز قابلیت ماندگاری و اصلاح دارند و بعد از گذشت 30 روز لنزها مجدداً تعویض می‌شوند. برخلاف لنزهای طبی، جراحی لیزیک از ماندگاری بالایی برخوردار است. بسیاری از افراد بعد از گذشت چند سال در صورت تغییر نکردن شماره چشم نیازی به عینک پیدا نمی‌کنند. به همین دلیل بسیاری از افراد از جراحی لیزیک برای اصلاح عیوب انکساری چشم استفاده می‌کنند.

 

آیا خطر جراحی لیزیک نسبت به لنز های طبی بیشتر است؟

لنزهای طبی در صورتی که از نوع خارج چشمی باشند توسط خود فرد روی قرنیه چشم قرار می‌گیرند. لنزهای طبی اگرچه ممکن است در طولانی مدت باعث ایجاد مشکلاتی در چشم شوند اما برخلاف جراحی لیزیک عوارض چندانی ندارند. در جراحی لیزیک ممکن است فرد به دلیل جراحی دچار مشکلاتی چون عفونت، التهاب، قرمزی و… شود که این عوارض بعد از مدتی از بین می‌روند. با این حال اگر کسی تمایلی به درمان عیوب انکساری به روش جراحی لیزیک ندارد، می‌تواند از انواع لنزهای طبی برای درمان نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم استفاده کند.

 

هزینه جراحی لیزیک بیشتر است یا لنز های طبی؟

جراحی لیزیک یک بار و معمولاً برای همیشه انجام می‌شود. این روش ممکن است در ابتدا هزینه بالایی داشته باشد اما تا چندین سال نیازی به پرداخت هزینه مجدد برای جراحی نیست. برخلاف جراحی لیزیک، لنزهای طبی به صورت ماهانه باید خریداری شوند و در طولانی مدت هزینه‌های بالایی را در بر خواهند داشت؛ بنابراین اصلاح عیوب انکساری چشم با استفاده از جراحی لیزیک مقرون به صرفه تر از لنزهای طبی است.

استفاده از لنز طبی بهتر است یا جراحی لیزیک؟
استفاده از لنز طبی بهتر است یا جراحی لیزیک؟

مراجعه به پزشک

در این مقاله به بررسی اینکه استفاده از لنزهای طبی بهتر است یا جراحی لیزیک پرداختیم. لنزهای طبی و جراحی لیزیک هر دو روشی مناسب برای اصلاح عیوب انکساری چشم هستند. در صورتی که شخصی شرایط مناسب برای درمان عیوب انکساری چشم به روش جراحی لیزیک را ندارد، می‌تواند از لنزهای طبی برای اصلاح عیوب انکساری استفاده کند. در صورتی که در انتخاب روش مناسب برای اصلاح عیوب انکساری چشم دچار شک و تردید هستید، می‌توانید به صورت حضوری به مطب دکتر احسان عباس نیا مراجعه کنید. دکتر احسان عباس نیا متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص استرابیسم بعد از معاینه بیمار و گرفتن شرح حال روش مناسبی را برای درمان عیوب انکساری چشم پیشنهاد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

هزینه بوتاکس چانه

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

درمان افتادگی پلک

بهترین درمان افتادگی پلک

افتادگی پلک و بهترین درمان آن چشم ها از مهم ترین بخش های صورت به حساب می آیند که علاوه بر حواس بینایی، برای زیبایی

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست و کدام بهتر است؟ لیزیک یک فرآیند جراحی سرپایی است که برای اصلاح مشکلات نزدیک ‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم چشم

مطالب مرتبط

لیزیک چشم در تهران
لیزیک
Avatar

لیزیک چشم در تهران

عمل لیزیک چشم چیست و برای چه کسانی مناسب است؟ عیوب انکساری از مشکلاتی هستند که باعث اختلال در عملکرد چشم ها و بینایی انسان

مطالعه مقاله »