مراقبت های بعد از جراحی بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از جراحی بلفاروپلاستی

فهرست مطالب

مراقبت های بعد از جراحی بلفاروپلاستی

با افزایش سن چین و چروک هایی در اطراف چشم ایجاد می شود و همچنین پوست ظریف و نازک پلک بالا شل و افتاده شده و چربی های اضافی در زیر پلک پایینی ایجاد می شوند. جراحی بلفاروپلاستی نوعی جراحی زیبایی برای از بین بردن این برآمدگی ها و رفع افتادگی پلک است. چشم به دلیل حساسیت بسیار بالایی که دارد، پس از انجام عمل جراحی به مراقبت های ویژه ای نیاز دارد تا از عوارض احتمالی جلوگیری شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی مراقبت های بعد از جراحی بلفاروپلاستی و همچنین نحوه انجام این جراحی بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با عوارض احتمالی ناشی از جراحی زیبایی پلک، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

جراحی بلفاروپلاستی چیست؟

به جراحی زیبایی که روی پلک های بالایی و پایینی انجام می شود، جراحی بلفاروپلاستی گفته می شود. این جراحی با هدف برداشتن چربی های اضافی و پوست های اضافی افتاده در پلک ها پایینی و بالایی انجام می شود. جراحی بلفاروپلاستی یا همان جراحی زیبایی پلک، دارای دو جنبه زیبایی و درمانی است. برخی از افراد با داشتن پلک های افتاده و ظاهر مسن تر داشتن، احساس اعتماد به نفس پایینی به دست می آورند. در نتیجه برای افزایش زیبایی چهره جراحی زیبایی پلک را انتخاب می کنند. برخی دیگر به دلیل افتادگی بیش از اندازه پلک ها روی چشم، میدان دید آن ها کمتر از حد طبیعی می شود. این افراد با هدف درمانی جراحی بلفاروپلاستی انجام می دهند.

مراقبت های بعد از جراحی بلفاروپلاستی
مراقبت های بعد از جراحی بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی چگونه انجام می شود؟

جراحی زیبایی پلک بسته به شرایط جسمانی بیمار و نظر پزشک متخصص، تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. در جراحی زیبایی پلک بالا، برشی در قسمت بالایی پلک ایجاد می شود. سپس به اندازه پوست های شل و افتاده، همان اندازه از پوست پلک برش داده شده و برداشته می شود. در جراحی زیبایی پلک پایین نیز شکافی برای برداشتن بافت های چربی زیر چشم ایجاد می کنند. در انتهای جراحی، محل بریدگی ها به کمک بخیه بسته می شوند. در خصوص مدت زمان ماندگاری جراحی بلفاروپلاستی شایان ذکر است که این عمل در صورتی که منطبق با اصول انجام شود اثری ماندگار دارد، لکن با گذر زمان افتادگی ابرو ایجاد می شود که نمایی شبیه بازگشت پف پلک است که البته راه حل آن هم اصلاح افتادگی ابرو هست نه بلفاروپلاستی. در پلک پایین هم ماندگاری قابل قبولی (۱۰ سال ) دارد هر چند نام بردن عدد چندان دقیق نیست.

مراقبت های بعد از انجام جراحی بلفاروپلاستی

از آن جایی که جراحی بلفاروپلاستی در گروه جراحی های نسبتاً تهاجمی قرا دارد، در نتیجه بعد از پایان جراحی لازم است بیمار به نکات مهم و حیاتی توجه داشته باشد. چگونگی رعایت این نکات و مراقبت های پس از جراحی زیبایی پلک توسط پزشک متخصص یا اعضای تیم مشاوره به طور کامل توضیح داده خواهند شد. از مهم ترین مزایای انجام این مراقبت ها، بهبودی سریع، کوتاهی دوران نقاهت و کمتر شدن میزان عوارض ناشی از جراحی هستند. در این بخش از مطلب به مراقبت های بعد از انجام جراحی بلفاروپلاستی خواهیم پرداخت.

  • مراقبت از زخم

برش هایی که روی پلک های پایینی یا بالایی ایجاد می شوند، زخم هایی هستند که باید در زمان درست خود پانسمان شوند. توصیه می شود محل بریدگی ها و زخم ها تا ۲-۳ روز بعد از جراحی خشک بماند و با ملایمت کافی روی پلک ها با گوش پاک کن تمیز و پاک شود. برای کاهش تورم و التهاب ایجاد شده روش پلک ها بهتر است از کمپرس های یخ استفاده شود. از خارش و ماساژ دادن محل جراحی باید تا یک ماه بعد جلوگیری به عمل آید. بیمار ۳ روز بعد از جراحی استحمام داشته باشد

  • مصرف داروهای تجویز شده

بعد از جراحی، پزشک متخصص داروهای مختلف خوراکی و موضعی برای بیمار تجویز می کند. این داروها شامل تسکین دهنده ها، ضد التهاب ها، قطره های چشمی و پمادها هستند. زمان استفاده از قطره ها معمولاً هر 6 ساعت یک بار است و پمادها هر شب و هر روز در نظر گرفته می شود. برای شستشو دادن چشم ها نیز بهتر است از سرم های فیزیولوژیک استفاده شود.

  • نحوه استراحت

توصیه می شود بیمار تا ۴۸ ساعت اول بعد از عمل استراحت کامل داشته باشد و به طور متناوب از کمپرس یخ استفاده کند . کاهش فعالیت بخصوص در ۴۸ ساعت اول به کاهش کبودی و ورم کمک می‌کند . در زمان دراز کشیدن بهتر است سر بالاتر از بدن باقی بماند، برای این کار از 2 یا 3 عدد بالش اضافی استفاده شود.

  • زمان شروع فعالیت

تا یک ماه بعد از جراحی بهتر است از انجام تمرین های ورزشی و فعالیت های سنگین جلوگیری شود. از هر نوع فعالیتی که باعث افزایش گردش جریان خون در چشم ها می شود باید پرهیز شود. انجام ورزش های سبک مانند تمرین های کششی و پیاده روی، هفته دوم بعد از جراحی بلامانع است.

  • برنامه غذایی سالم

افرادی که به هنگام جراحی تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته اند، برای رفع اثرات بیهوشی بایستی آب و مایعات فراوان بنوشند. خوراکی های پرکالری و با پروتئین بالا بیشتر توصیه می شود. برای جلوگیری از یبوست مصرف میوه ها و سیزیجات تازه ضروری است. مصرف خوراکی های پرنمک باید به حداقل میزان خود برسد.

  • تغییر در سبک زندگی

برای بهبودی سریع زخم ها، حدود 2 هفته قبل از جراحی و همچنین چندین هفته بعد از جراحی بایستی از مصرف سیگار، مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی خودداری شود. همچنین نباید تا 24 ساعت بعد از جراحی، رانندگی کرد.
سایر مراقبت ها عبارتند از:
استفاده از عینک آفتابی برای جلوگیری از تحریک چشم ها در اثر نور زیاد خورشید و همچنین گرد و غبار
خودداری از استفاده از مواد آرایشی تا 2 هفته بعد از جراحی
گذاشتن گاز استریل در صورت میزان کم خونریزی از محل زخم ها
خودداری از خوردن و جویدن خوراکی های سفت تا 4 روز بعد از جراحی
خودداری از حرف زدن و خندیدن بیش از اندازه
استفاده از هر نوع لنز 2 هفته بعد از انجام جراحی
خودداری از مصرف برخی داروها مانند آسپرین، بروفن و ویتامین E
استفاده از قطره های اشک مصنوعی در صورت خشک شدن چشم بعد از جراحی

مراقبت های بعد از جراحی بلفاروپلاستی
مراقبت های بعد از جراحی بلفاروپلاستی

عوارض ناشی از جراحی بلفاروپلاستی

هر روش درمانی و زیبایی که از طریق جراحی انجام می شود، دارای عوارض کوتاه یا بلند مدتی خواهد بود. میزان بروز این عوارض به انجام درست و دقیق اقدامات قبل از جراحی، مراقبت های بعد از جراحی و همچنین میزان تجربه و مهارت پزشک متخصص بستگی دارد. از جمله عوارض ناشی از جراحی بلفاروپلاستی عباتند از:
• احساس درد
• ایجاد تورم و کبودی در نواحی اطراف چشم
• عوارض ناشی از داروی بیهوشی مانند سردرد، حالت تهوع و استفراغ
• خونریزی
• احتمال بروز عفونت و ترشح مایعات زرد یا سبز رنگ از محل زخم
• در بلفاروپلاستی پلک فوقانی محل برش وقتی چشم بسته میشود قابل روئیت است ، لکن در نگاه روبروی آوری از آن دیده نمی شود.
• باز ماندن چشم در صورتی که پوست زیاد برداشته شود.
در مقاله دیگر در همین سایت بطور کامل عوارض توضیح داده شده است. جهت مطالعه مقاله کلیک کنید

مراجعه به پزشک
در مطالب فوق به بررسی هدف جراحی زیبایی پلک و همچنین مراقبت های بعد از جراحی بلفاروپلاستی پرداخته شد. از جمله مهم ترین مراقبت ها می توان به مراقبت از زخم، نحوه استراحت، زمان شروع فعالیت، مصرف دقیق داروها و ایجاد تغییراتی در سبک زندگی اشاره داشت. دکتر احسان عباس نیا متخصص چشم پزشکی، فوق تخصص استرابیسم و اکولوپلاستیک و جراح فوق تخصص افتادگی پلک، تجربه و مهارت بالایی در درمان بیماری های چشمی و جراحی زیبایی چشم دارد. شما می توانید برای دریافت نوبت ویزیت و انجام جراحی بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

هزینه بوتاکس چانه

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

درمان افتادگی پلک

بهترین درمان افتادگی پلک

افتادگی پلک و بهترین درمان آن چشم ها از مهم ترین بخش های صورت به حساب می آیند که علاوه بر حواس بینایی، برای زیبایی

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست و کدام بهتر است؟ لیزیک یک فرآیند جراحی سرپایی است که برای اصلاح مشکلات نزدیک ‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم چشم

مطالب مرتبط

بلفاروپلاستی پلک تحتانی
بلفاروپلاستی پلک ها
Avatar

بلفاروپلاستی پلک تحتانی

بیمارانی که داوطلب جراحی زیبایی بلفاروپلاستی پلک تحتانی می باشند دارای تفاوت‌هایی از نظر سن و سال می باشند و همچنین هر جراحی باید با

مطالعه مقاله »