مقایسه عمل لیزیک و عمل prk

مقایسه عمل لیزیک و عمل prk

فهرست مطالب

عمل لیزیک و عمل prk دو نمونه از روش‌هایی هستند که با استفاده از دستگاه لیزر باعث اصلاح عیوب انکساری چشم می‌شوند. این روش‌های جراحی باعث می‌شوند تا بیشتر افراد برای رفع عیوب انکساری چشم خود نیازی به عینک نداشته باشند. عمل لیزیک و عمل prk هر دو روش‌های مورد تأیید چشم پزشکان هستند؛ اما گاهی با این سؤال مواجه می‌شویم که کدام روش جراحی برای درمان عیوب انکساری چشم مناسب‌تر است. در این مقاله بر آن شدیم تا به مقایسه عمل لیزیک و عمل prk بپردازیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

عمل لیزیک و عمل prk چگونه انجام می شوند؟

عمل لیزیک و عمل prk هر دو به صورت سر پایی و با تزریق بی حسی انجام می‌شوند. جراحان برای انجام این دو روش جراحی از دستگاه مخصوصی به نام لیزر اگزایمر استفاده می‌کنند. در هر دو روش برشی در سطح قرنیه ایجاد می‌شود. البته ضخامت برش قرنیه در این دو روش با هم متفاوت است. با استفاده از دستگاه اگزایمر تغییراتی را در شکل قرنیه ایجاد می‌کنند که باعث اصلاح عیوب انکساری چشم می‌شود. در پایان جراحی لیزیک مجدداً برش فلپ را روی قرنیه قرار می‌دهند اما در جراحی prk برش فلپ را روی قرنیه قرار نمی‌دهند. هر دو روش باعث اصلاح عیوب انکساری چشم در مدت زمان کوتاهی می‌شوند.

 

میزان برش در عمل چشم prk و لیزیک چقدر است؟

یکی از تفاوت‌های اصلی جراحی پی آر کی و لیزیک در میزان برشی است که روی فلپ انجام می‌شود. معمولاً برای درمان عیوب انکساری چشم با دستگاه لیزر ابتدا برشی را در سطح قرنیه ایجاد می‌کنند که باعث ورود نور به داخل چشم می‌شود. میزان برش سطح قرنیه در عمل لیزیک نسبت به عمل پی آر کی بیشتر است. معمولاً در جراحی لیزیک بعد از اتمام لیزر مجدداً فلپ را روی قرنیه قرار می‌دهند اما در جراحی prk برش قرنیه به قدری نازک است که نیازی به قرار دادن مجدد فلپ روی قرنیه نیست. در واقع لایه فلپ بعد از مدتی ترمیم می‌شود.

مقایسه عمل لیزیک و عمل prk
مقایسه عمل لیزیک و عمل prk

دوران نقاهت عمل لیزیک و عمل prk چقدر است؟

مدت زمان بهبودی یا دوران نقاهت عمل لیزیک و عمل prk با هم متفاوت است. معمولاً مدت زمان بهبودی در عمل prk نسبت به عمل لیزیک طولانی‌تر است. در واقع به دلیل ترمیم مجدد لایه بیرونی قرنیه زمان بهبودی در جراحی prk طولانی‌تر می‌شود. به همین دلیل بسیاری افراد تمایل دارند تا عیوب انکساری چشم را با جراحی لیزیک درمان کنند؛ اما عمل prk مانند عمل لیزیک از مزایایی برخوردار است که باعث شده است همچنان از این روش هم برای درمان عیوب انکساری چشم استفاده شود.

 

میزان درد در کدام روش جراحی عیوب انکساری چشم بیشتر است؟

معمولاً میزان درد در عمل prk نسبت به عمل لیزیک بیشتر است. در واقع برش فلپی که در عمل prk انجام می‌شود بسیار نازک و نزدیک به سطح صورت است. به همین دلیل میزان درد بعد از عمل بیشتر است؛ اما در عمل لیزیک برش قرنیه ضخامت بیشتری دارد و فاصله برش قرنیه تا صورت بیشتر است. به همین علت میزان درد بعد از جراحی لیزیک کمتر است. با این حال عمل prk برخلاف عمل لیزیک با عوارضی چون حرکت فلپ و… همراه نیست زیرا در عمل prk لایه فلپ مجدداً روی قرنیه قرار داده نمی‌شود.

 

چه افرادی کاندید مناسبی برای عمل لیزیک و عمل prk هستند؟

جراحی لیزیک و جراحی prk هر دو روشی مناسب برای کسانی هستند که از عیوب انکساری چشم مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم رنج می‌برند. تمام افراد بالای 18 سال که از شرایط جسمانی سالمی برخوردار باشند می‌توانند از این دو روش جراحی برای درمان استفاده کنند. با این حال عمل لیزیک برای افرادی که دارای مردمک چشم کوچک، قرنیه نازک و خشکی چشم هستند مناسب نیست. معمولاً کسانی که دارای قرنیه چشم نازک هستند می‌توانند با عمل prk عیوب انکساری چشم خود را رفع کنند زیرا برش فلپ در عمل prk بسیار نازک است و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

هزینه عمل لیزیک و عمل prk چقدر است؟

یکی از دغدغه‌های اصلی بیشتر افرادی که از عیوب انکساری چشم رنج می‌برند، هزینه جراحی است. هزینه جراحی لیزیک و prk به عوامل متعددی چون نوع عیوب انکساری، دقت و کیفیت دستگاه، تجربه جراح، داروها و هزینه کلینیک بستگی دارد؛ اما به طور کلی هزینه عمل لیزیک به دلیل استفاده از دستگاه‌های پیشرفته و عوارض کمتر نسبت به عمل prk بیشتر است.

مقایسه عمل لیزیک و عمل prk
مقایسه عمل لیزیک و عمل prk

مراجعه به پزشک

در این مقاله به مقایسه عمل لیزیک و عمل prk پرداختیم. جراحی prk و لیزیک هر دو از روش‌هایی هستند که باعث درمان عیوب انکساری چشم با استفاده از دستگاه‌های لیزر می‌شوند. جراحی لیزیک و prk از محبوبیت بالایی برخوردار هستند و درصد بالایی از افراد با استفاده از این روش عیوب انکساری چشم خود را درمان می‌کنند. با این حال بهتر است برای انتخاب روش درمان به پزشک متخصص مراجعه شود. دکتر احسان عباس نیا متخصص چشم پزشکی با توجه به شرایط چشم بیمار و عوامل مختلف روش مناسبی را برای درمان عیوب انکساری چشم انتخاب می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

هزینه بوتاکس چانه

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

درمان افتادگی پلک

بهترین درمان افتادگی پلک

افتادگی پلک و بهترین درمان آن چشم ها از مهم ترین بخش های صورت به حساب می آیند که علاوه بر حواس بینایی، برای زیبایی

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست و کدام بهتر است؟ لیزیک یک فرآیند جراحی سرپایی است که برای اصلاح مشکلات نزدیک ‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم چشم

مطالب مرتبط

لیزیک چشم در تهران
لیزیک
Avatar

لیزیک چشم در تهران

عمل لیزیک چشم چیست و برای چه کسانی مناسب است؟ عیوب انکساری از مشکلاتی هستند که باعث اختلال در عملکرد چشم ها و بینایی انسان

مطالعه مقاله »