هدف از رینگ گذاری در چشم

هدف از رینگ گذاری در چشم

فهرست مطالب

هدف از رینگ گذاری در چشم چیست؟

یکی از عمل هایی که داخل چشم صورت می گیرد رینگ گذاری داخل چشم است. این عمل با قرار دادن یک رینگ در چشم انجام می شود و برای اصلاح برخی عارضه های چشمی درمان بسیار مناسبی خواهد بود. در این مقاله قصد داریم بیشتر با رینگ گذاری داخل چشم و هدف از انجام این عمل آشنا شویم.

رینگ چشم چیست؟

حلقه قرنیه یا رینگ، قطعه کوچکی است که برای بهبود و اصلاح برخی موارد همچون نزدیک بینی های خفیف مورد استفاده قرار می گیرد. البته امروزه غالباً برای درمان قوز قرنیه از این روش بهره می گیرند، زیرا برای درمان و اصلاح نزدیک بینی چشم روش های بهتری هم وجود دارد.
حلقه های قرنیه توسط عمل رینگ گذاری داخل چشم روی قرنیه قرار خواهند گرفت. جهت اصلاح بینایی در این شیوه از صاف کردن قوز قرنیه کمک می گیرند. به وسیله رینگ گذاری درون چشم، تمرکزی که امواج نورانی دارند روی شبکیه واقع می شود.

عمل رینگ قرنیه چیست؟

عمل رینگ قرنیه که به عمل ایمپلنت قرنیه هم معروف است عملی سرپایی بوده که برای اصلاح قرنیه چشم انجام می شود. این عمل به وسیله رینگ های داخل چشم صورت می پذیرد. عمل رینگ قرنیه را انتخاب اول درمان قوز قرنیه می دانند.

هدف از رینگ گذاری در چشم

رینگ گذاری در چشم برای درمان بیماری کراتوکونوس یا ضعف بینایی مورد استفاده قرار می گیرد و هدف از این عمل بهبود و اصلاح این بیماری ها است. برخی پزشکان از این عمل برای درمان تغییرات حاشیه پلوسید کمک گرفته و آن را درمان می کنند.
البته همانطور که اشاره کردیم در درمان نزدیک بینی هم از این عمل استفاده می شود. به طور معمول افرادی که دچار نزدیک بینی هستند از عینک یا لنزهای چشمی برای درمان و اصلاح تابش پرتوهای نوری در شبکیه کمک می گیرند. اما برخی دیگر هم ترجیح می دهند از طریق رینگ گذاری مشکل خود را حل کنند.
گاهی ممکن است عمل لیزیک و کارتومی باعث تورم غیر عادی در قرنیه شود که در این صورت پزشک تصمیم می گیرد از رینگ گذاری درون چشم جهت تثبیت و اصلاح تغییرات اعمال شده استفاده کند.

هدف از رینگ گذاری در چشم
هدف از رینگ گذاری در چشم

رینگ های داخل چشم چگونه کار می کنند؟

رینگ های داخل چشمی جهت درمان نزدیک بینی، شرایط بینایی را با کمک صاف کردن سطح قرنیه انجام می دهند و با این کار تغییرات اشعه های نور را اصلاح می کنند. برای این که قوز قرنیه درمان شود، رینگ های داخل چشمی را استفاده می کنند تا قسمت شیب دار قرنیه صاف شود و اعوجاج بینایی کاهش یابد. رینگ هایی که درون چشم به کار می روند از مواد زیست تخریب پذیری که در لنزهای چشم هم وجود دارند تولید می شوند و اثر نامطلوبی ندارند.

عمل رینگ قرنیه چگونه انجام خواهد شد؟

این عمل یک جراحی 15 دقیقه ای و سر پایی محسوب می شود، اما پس از عمل باید حتما در منزل استراحت کرد. پیش از عمل، پزشک برای بی حس کردن چشم از قطره های موضعی استفاده می کنند و امکان دارد به بیمار آرام بخش هم تزریق کنند.
در عمل رینگ قرنیه، جراح سوراخی میان لایه های استرومای قرنیه به وجود می آورد. پس از ایجاد این سوراخ ضخامت حلقه مناسب را تعیین می کنند. حلقه ضخیم تر در رینگ های درون چشمی یعنی سطح قرنیه صاف می شود و این موضوع باعث خواهد شد که مشکل بینایی اصلاح شود. بعد از این که یک یا دو حلقه هلالی شکل را وارد چشم کردند، عمل تمام خواهد شد.

وضعیت بیمار پس از عمل

بعد از عمل بیمار باید به منزل برود و استراحت کند. در همان دقایق اول فرد بیمار متوجه وضعیت دید خود خواهد شد که نسبت به گذشته بسیار بهتر شده است. این احتمال وجود دارد که برای چند روز بیمار نیاز به داروهای مسکن داشته باشد.
نکته ای که لازم به ذکر است، احساس نبود حلقه در چشم خواهد بود. بیمار اصلاً احساس نمی کند که چیزی درون چشم او قرار دارد زیرا در بخش آخر عصب قرنیه، رینگ ها جای گرفته اند. دیگران هم قادر به دیدن این رینگ ها نیستند، اما در صورتی که خیلی به چشم بیمار نزدیک شده باشند می توانند آن را مشاهده کنند.
نتیجه ای که از این عمل به دست می آید بستگی به میزان قوز قرنیه دارد. افرادی که دارای قوز قرنیه کمی بوده اند احتمال دارد که دیگر نیازی به تصحیح بینایی نداشته باشند. اما افرادی که دارای قوز قرنیه متوسط هستند ممکن است لازم شود از عینک یا لنز هم برای بهبود استفاده کنند.
در برخی افراد هم که بیماری آن ها پیشرفته تر باشد احتمال دارد، لنزهای قابل نفوذ اکسیژن برای بیشتر شدن بینایی یا جلوگیری کردن از پیوند قرنیه مورد استفاده قرار گیرد. رینگ های داخل چشمی برای تغییر شکل قرنیه و صاف کرن مخروطی که به سبب قوز قرنیه به وجود آمده است نقش موثری خواهند داشت. اما باید در نظر گرفت که این عمل نمی تواند پیشرفت قوز قرنیه ای که به خاطر ضعیف شدن کلاژن درون بافت قرنیه به وجود آمده است را متوقف کند.

هدف از رینگ گذاری در چشم
هدف از رینگ گذاری در چشم

چه کسانی می توانند عمل رینگ قوز قرنیه انجام دهند؟

افرادی که می خواهند از این روش برای اصلاح نزدیک بینی استفاده کنند باید حداقل 21 ساله باشند. نمره چشم آن ها باید ثابت باشد و بیشتر از 3D نزدیک بینی و بیشتر از 1D آستیگماتیسم داشته باشند. در صورتی که فردی این شرایط را داشته باشد باید به پزشک مراجعه کند و معاینات لازم روی او انجام شود. اگر پزشک متخصص تشخیص دهد مشکل او با عمل رفع می شود، باید خود را برای جراحی چشم آماده کند.

مراجعه به پزشک
همان طور که اشاره شد برای این که راه درمان مسطح نبودن قوز قرنیه مشخص شود، باید به پزشک متخصص مراجعه کرد. اگر شما هم با این عارضه مواجه هستید و می خواهید برای درمان آن اقدام کنید می توانید به دکتر احسان عباس نیا متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص استرابیسم و اکولوپلاستیک، مراجعه کنید. دکتر عباس نیا پس از معاینات اولیه و بررسی شرایط شما بهترین شیوه درمانی را ارائه خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

هزینه بوتاکس چانه

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

درمان افتادگی پلک

بهترین درمان افتادگی پلک

افتادگی پلک و بهترین درمان آن چشم ها از مهم ترین بخش های صورت به حساب می آیند که علاوه بر حواس بینایی، برای زیبایی

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست و کدام بهتر است؟ لیزیک یک فرآیند جراحی سرپایی است که برای اصلاح مشکلات نزدیک ‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم چشم

مطالب مرتبط

هزینه بوتاکس چانه
مقالات
blog user

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

مطالعه مقاله »