همه چیز در مورد بوتاکس

همه چیز در مورد بوتاکس

فهرست مطالب

سوالات رایج درباره ی تزریق بوتاکس که باید پاسخ آن ها را بدانید

 

1- بوتاکس دقیقا چه کار می کند؟

تزریق بوتاکس یک سری سیگنال های شیمیایی مشخص را در نورون ها مهار می کند که اغلب این سیگنال منجر به انقباض عضلات می شود و متداول ترین استفاده این تزریقات برای ریلکس عکس نگه داشتن موقتی عضلات صورت در حالت استراحت می باشد زیرا انقباض این عضلات باعث ایجاد چین و چروک می شود.

 

2 – تاثیرات بوتاکس تا چه زمانی باقی می ماند؟

در حالت کلی اثرات بوتاکس سه تا چهار باقی می ماند، البته افرادی هم وجود دارند که این اثرات در آنها طولانی تر (4 تا 6 ماه) یا کوتاه تر (2 ماه) بوده است. همچنین افرادی که برای اولین بار مراجعه می کنند باید بدانند که ممکن است در ابتدا اثرات درمان مدت زیادی طول نکشد ولی معمولاً بعد از تزریق دوم این زمان طولانی تر خواهد بود و این موضوع متداول است.

 

3 – شایع ترین عوارض و خطرات بوتاکس چیست؟

 • ضعف عضلات صورت و افتادگی آن ها که به صورت موقت است
 • درد و احساس سوزش و قرمزی در ناحیه تزریق
 • واکنش های آلرژیک
 • علائم سرماخوردگی
 • سردرد
 • تهوع
 • احتباس ادراری (در مواردی که بوتاکس برای درمان بی اختیاری ادرار استفاده می شود)

 

4 – آیا تزریق بوتاکس عضلات صورت را تخریب می کند؟

مطالعات نشان می دهد که وقتی از سم بوتولونیوم در روزهای کم اما موثر استفاده شود عضلات صورت شما تحلیل نمی رود بلکه فلج موقت در انتهای عصبی عضلانی اتفاق می‌افتد و عضلات شما در حالت استراحت باقی می ماند و منقبض نمی شود.

 

5 – از چه سنی می توانید تزریق بوتاکس را شروع کنید؟

اگر شما میخواهید از تبدیل چین و چروک های کوچک و زودهنگام صورت خود به چین و چروک های عمیق پیشگیری کنید استفاده از بوتاکس جهت پیشگیری می تواند راه حل مناسبی برای شما باشد. بوتاکس برای بیمارانی که سن ۱۸ سال و بالاتر دارند تاییدیه گرفته است و خیلی از متخصصان موافق این موضوع هستند که بیماران در اواسط و اواخر دهه سوم زندگی خود و قبل از ۳۰ سالگی در سن مناسب برای درمان با بوتاکس جهت پیشگیری هستند.

بوتاکس
بوتاکس

6 – آیا می توان درمان با بوتاکس را بعد از چندین بار استفاده قطع کرد؟

اگر شما درمان با بوتاکس را بعد از چندین سال تزریقات منظم و مداوم قطع کنید تنها اثر آن برگشت چین و چروک های شما می باشد، هرچند که این برگشت کمی آهسته تر از زمانی که شما اصلا از بوتاکس استفاده نکرده باشید.
به این نکته توجه کنید حتی اگر شما تزریقات بوتاکس را متوقف کنید جوان تر از زمانی به نظر می رسید که هرگز از آن استفاده نکرده باشید.

 

7 – چه کسی نباید از بوتاکس استفاده کند؟

اگر شما سلامت عمومی ضعیفی دارید و پوست شما خیلی ضخیم است یا ضعف عضلات در ناحیه مورد نظر برای تزریق دارید احتمالاً کاندید مناسبی برای تزریق نباشید و همچنین بیمارانی که پوست حساسی دارند ممکن است واکنش های آلرژیک در محل تزریق داشته باشد. در این موارد باید از راهنمایی و مشورت پزشک بهره ببرید.

 

8 – بوتاکس بهتر است یا فیلر کردن؟

فیلر کردن (استفاده از پرکننده های پوستی) در مقایسه با بوتاکس به همان اندازه موثر هستند؛ اما مهمتر از آن نتایج طولانی تر فیلر کردن است. با این حال مدت زمان تاثیر فیلرهای پوستی عمدتاً بر اساس نوع آنها متفاوت است و برخی ممکن است به اندازه بوتاکس ماندگاری داشته باشند در حالی که انواع دیگر می تواند بیش از یک سال دوام داشته باشند. از نظر قیمت هم معمولاً بوتاکس کردن ارزان تر از فیلرکردن می باشد البته مقایسه هزینه در مناطق مختلف متفاوت است.

 

9 – چرا بوتاکس کردن پوست شما را درخشان تر می کند؟

وقتی فردی بیش از حد تحت درمان با تزریقات ضد چروک قرار گیرد پوست بسیار صاف می‌شود و نور در یک مسیر بازتاب می کند و پوست براق و درخشان به چشم می‌آید به همین دلیل است که است که ظاهری مثل حالت یخ زده به چهره می دهد.

 

10 – آیا بوتاکس کردن بعد از ۴۰ سالگی بی فایده است؟

اگر قصد بوتاکس کردن بعد از ۴۰ سالگی دارید باید توجه کنید که هر چه سن شما بالاتر می رود و عمق چین و چروک‌های صورت شما بیشتر می‌شود، میزان تاثیر و کارکرد بوتاکس کمترمی شود به ویژه وقتی که عضلات به دلیل افزایش سن سنگین شده و یا دچار افتادگی می شوند.

 

11 – آیا ۵۰ سالگی خیلی برای بوتاکس کردن دیر است؟

هیچ سقف سنی برای شروع استفاده از بوتاکس تعیین شده و بیشتر به وضعیت پوست شما مربوط می‌شود که برای هر فرد متفاوت است به این نکته توجه داشته باشید که برای درمان چین و چروک ها بهترین فرصت، زمانی است که شما چین و چروک ها را در پیشانی و صورت خود بدون اینکه عصبانی یا خوشحال باشید مشاهده کنید.

بوتاکس
بوتاکس

12 – از چه چیزهایی باید یک هفته قبل از تزریق بوتاکس اجتناب کنید؟

یک هفته قبل از تزریق:
مصرف مشروبات الکلی نباید داشته باشید.
از داروهای ضد التهاب مثل بروفن، دیکلوفناک، ناپروکسن و … نباید استفاده کنید، البته اگر مشکل خاصی دارید که استفاده از این داروها را برای شما لازم و ضروری می‌کند باید در این باره با پزشک خود صحبت کنید.
از غذاهایی که در آنها سیر استفاده می شود اجتناب کنید زیرا احتمال کبودی بعد از تزریق را افزایش می دهند.

 

13 – سه توصیه برای بعد از تزریق بوتاکس کدامند؟

فعالیت های شدید را تا زمان بهبودی کامل انجام ندهید.
نباید از لوازم آرایشی یک روز قبل و یک روز بعد از تزریق استفاده کنید زیرا ممکن است منجر به عفونت محل تزریق شده و قرمزی و تورم ایجاد کند.
از یک پاک کننده ملایم صورت استفاده کنید.

 

14 – هر چند وقت یکبار باید تزریق بوتاکس را انجام دهید؟

اگر شما در دهه سوم زندگی خود قرار دارید از بوتاکس به عنوان درمان پیشگیری کننده ی چین و چروک استفاده می کنید ممکن است هر ۱۲ هفته به تزریق مجدد داشته باشید ولی در غیر این صورت هر ۱۲ تا ۱۶ هفته به نظر کافی می رسد.

 

15 – بوتاکس های موجود در بازار دارویی ایران کدامند؟

در کشور ما محصولات دیسپورت، بوتاکس، زاُمین، نورونکس و مصپورت از استفاده ی بیشتری برخوردارند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

 • دیسپورت (Dysport): این برند تجاری ساخته ی شرکت فرانسوی ایپسن (Ipsen) می باشد.
 • بوتاکس (Botox): در ایالات متحده آمریکا کمپانی آلرگان (Allergan) تولید کننده سم بوتولونیوم با نام تجاری بوتاکس می باشد که هم استفاده درمانی و هم استفاده زیبایی دارد و نخستین برند تجاری سم بوتولینیوم در دنیا بود و به همین دلیل در بسیاری از موارد سم بوتولیتیوم با بوتاکس مترادف در نظر گرفته می شود.
 • زاُمین (Xeomin): این برند تجاری ساخته شرکت آلمانی آمریکایی مرز (Merz) می باشد.
 • نورونکس (Neuronox): این محصول ساخت شرکت مدی تاکس (Medy-Tox) کره جنوبی است.
 • مصپورت (Masport): بوتاکس مصپورت ساخت یک شرکت دانش بنیان به نام مصون دارو در ایران می باشد و به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته ی قابل توجه این است که میزان ماندگاری همه محصولات بالا بین ۳ تا ۶ ماه گزارش شده و تفاوت چندانی در این زمینه با هم ندارند.

بوتاکس
بوتاکس

عوارض رایج بوتاکس

بوتاکس می تواند یک سری عوارض خاص را بر جای بگذارد که برخی از آنها رایج تر هستند. این عوارض می توانند موقتی باشند که فقط چند روز یا چند هفته به طول بیانجامد اما برخی عوارض می توانند موجب آزار فرد شده و شدیدتر شود این را مد نظر بگیرید که حتماً با پزشک خود یا دکتر داروساز این موارد را در میان بگذارید.

موارد زیر یک سری از عوارض رایج بوتاکس می باشد که هر کدام بستگی به شرایط خاصی دارد که این دارو استفاده شده است.

 

عارضه رایج هنگام استفاده در انحرافات چشمی

 1. افتادگی پلک: افتادگی پلک بر اثر گسترش سم تجویز شده در عضله چشم به عضله “بالابرنده پلک فوقانی“ همان چشم اتفاق می افتد که البته زمان بهبودی آن زودتر از یک تزریق مستقیم به عضله اتفاق می افتد.
  ««این اتفاق بطور بسیار شایعتری در تزریق های زیبایی اطراف چشم در صورتی که فرد تزریق کننده شناخت ساختار پلک و عضلات اطراف آن را نداشته باشد، دیده می شود.»»
 2. خونریزی های زیر ملتحمه در محل تزریق
 3. برخورد و ورود سوزن به جدار یا داخل چشم (که البته بسیار نادر است).

 

عوارض رایج

بوتاکس در تزریق های اطراف چشم:

 1. افتادگی پلک: یکی از شایعترین عارضه هاست است که در آن بیماران با علامت پتوز (افتادگی پلک) بعد از تزریق بوتاکس مراجعه می کند، هر چند این افتادگی بعد از تمام شدن اثر سم اصلاح می شود لکن مواردی گزارش شده که افتادگی بعد از تزریق بطور دایم ماندگار شده است.
 2. غیر قرینگی در صورت، ابرو و عضلات اطراف چشم: این عارضه بیشتر از هر عارضه دیگر در بین مراجعین دیده می شود، عدم شناخت کافی و دقیق از ساختار و عملکرد هر یک از عضلات چند گانه صورت باعث بروز این قبیل عوارض می شود،
  گاهی اوقات با افزایش دوز تزریق یا تزریق در محل های جدید میتوان تا حدی این مشکل را کمتر کرد، لکن “در بیشتر موارد باید صبر کرد تا اثر بوتاکس تزریق شده از بین برود”.
 3. فریز یا ماسکه شدن (بی روح شدن) صورت: تزریق بیش از حد بوتاکس در عضلات اطراف چشم و پیشانی که “مهمترین عناصر انتقال حالات و احساسات شخص هستند ‘ تمامی این عضلات حالت فریز و یخ زده بخود می گیرند که برای شخص مشکلاتی را فراهم می کند.
 4. افتادگی ابرو: تزریق بیش از حد در پیشانی برای کاهش چروک پیشانی با فلج کامل عضله فرونتالیس یا پیشانی می شود که نه تنها باعث شادابی و جوانسازی در اطراف چشم نمی‌شود بلکه با «افتادگی ابرو چهره فرد حالت عبوس، اخمو و عصبانی دیده می شود».
 5. خشکی چشم: تزریقات زیاد اطراف چشم بدلیل تضعیفی که در عضله حلقوی چشم (مسئول بستن چشم و پلک زدن) ایجاد می‌کند باعث خشکی چشم و آبریزش و سوزش بخصوص در هفته های اول می شود.
بوتاکس
بوتاکس

عوارض رایج بوتاکس در تزریق اطراف دهان

تزریقات اطراف دهان و لب ها دلایل و مصارف خاص و کم دارند مثل تیک و اسپاسم نیمه ای صورت و دهان، افرادی که هنگام خنده دندان‌های پیش بالا و لثه زیاد نمایان میشود، یا تزریق بوتاکس در عضلات غم در لب (پایین کشنده های گوشه لب).

 1. تغییر نحوه و فرم صحبت کردن (بدلیل درگیری عضلات اطراف دهان)
 2. گاز گرفتن مخاط دهانی موقع غذا خوردن
 3. کج شدن دهان

 

خلاصه مطلب و سخن پایانی

سم بوتاکس با ورود به عرصه پزشکی و در حال حاضر بطور خاص در زمینه های زیبایی، روشی جذاب برای زیبا جویان برای جوانسازی مورد توجه و استفاده قرار گرفته است، به همین سبب دانستن عوارض احتمالی تزریق بوتاکس برای این عزیزان بسیار مهم است. با وجود عوارض ذکر شده در این مقاله، داشتن دانش کافی و شناخت کامل عضلات اطراف چشم، پیشانی و صورت در تزریق با کمترین عارضه بسیار مهم و تاثیر گذار هست؛ و جمله تکراری من به همه عزیزانی که تجربه بدی از تزریق بوتاکس داشتند یا ترس از تزریق بوتاکس دارند این است که: “بوتاکس مانند چاقویی هست که هم می برد و هم با آن جراحی درمانی انجام می شود“. لذا مهم این است که چگونه و توسط چه کسی با چه دانش و تسلطی استفاده شود. دکتر احسان عباس نیا جراح و متخصص چشم در سعادت آباد تهران و فوق تخصص استرابیسم و پلاستیک پلک، خدمات درمانی و زیبایی تزریق بوتاکس را به بیماران و مراجعین عزیز انجام می دهد. متقاضیان می‌توانند جهت دریافت نوبت و رزرو با شماره تلفن های مطب واقع در سعادت آباد تهران تماس حاصل فرمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

جراحی زیبایی درشت کردن چشم

جراحی زیبایی درشت کردن چشم

جراحی زیبایی درشت کردن چشم جراحی زیبایی چشم و پلک تنها در جراحی بلفاروپلاستی خلاصه نمی شود. برخی از افرادی که علاقه زیادی به افزایش

مزایای بوتاکس اطراف چشم

مزایای بوتاکس اطراف چشم

مزایای بوتاکس اطراف چشم امروزه تزریق بوتاکس نقش مهمی در حوزه های زیبایی و درمانی ایفا می کند. یکی از مهم ترین کاربردهای بوتاکس، افزایش

هزینه بوتاکس چانه

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

مطالب مرتبط

تاریخچه بوتاکس
بوتاکس
Avatar

تاریخچه بوتاکس

تاریخچه بوتاکس وقتی در زمینه مداخلات زیبایی شناختی وارد می شوید به این نتیجه می رسید که تزریق سم بوتولینیوم(بوتاکس) یکی از شایع ترین اعمال

مطالعه مقاله »