چرا انسان ها ابرو و مژه دارند

چرا انسان ها ابرو و مژه دارند

فهرست مطالب

چرا انسان ها ابرو و مژه دارند؟

همانطور که ما انسان ها، تکامل یافته ایم موهای بدن و و موهای صورت ما به مرور زمان کاهش یافته است ولی ابروها و مژه ها به عنوان جزء اصلی ظاهر ما باقی مانده اند. آنها مهمترین جزء تزئینی چشمان ما هستند و ما آنها را اصلاح و حتی رنگ می‌کنیم.

چرا انسان ها ابرو و مژه دارند
چرا انسان ها ابرو و مژه دارند

دلیل بیولوژیکی یا عملکردی برای وجود مو در اطراف و در بالای چشم

• ابروها رطوبت را از چشمان دور می کنند و به شناسایی افراد از هم کمک می کنند.
باور بر این است که این موهای ظریف و خمیده در بالای چشم ما رطوبت ناخواسته به ویژه باران و عرق را از چشم ما دور می کند و به حفظ شفافیت چشم کمک می‌کند. شکل و جهت موها باعث می‌شود رطوبت راحت‌تر به سمت اطراف چشم در امتداد کناره های سر جریان یابد. آنها همچنین به جلوگیری از ورود نور اضافی و فیلتر کردن گرد و غبار و آلودگی که ممکن است وارد چشم‌ها شود کمک می کنند.
• متخصصان همچنین باور دارند که ابروها نقش مهمی را در برقراری ارتباطات و ایجاد حالت های مختلف چهره دارند.
ابروها می توانند حالت های مختلف احساسی چهره مثل شادی، غافلگیری و عصبانیت را تشدیدکنند.
• یک مطالعه در موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) نشان داد که ابروها ممکن است حتی از چشم ها نشانگر بهتری برای تشخیص هویت باشند.
برخی از بیماریهای خود ایمنی و عدم تعادل هورمونی مثل آلوپسی،کم کاری تیروئید و لوپوس می تواند سبب ریزش مو در ابروها شود.
مژه ها از تحریک چشم ها جلوگیری، و همانند ‘مو های سبیل’ عمل می کنند.
مژه ها گروهی از موها هستند که در اطراف لبه پلک ها رشد کرده و به عنوان گیرنده گرد و غبار عمل می کنند و از چشم‌ها در برابر ذرات کوچک زائد که می توانند سبب ایجاد اختلال در بینایی، عفونت و آسیب شوند محافظت به ارمغان می آورند. مژه ها مانند حس گرهایی برای اشیایی که به چشم نزدیک می‌شود (مثل حشرات) عمل می‌کنند و باعث ایجاد یک رفلکس محافظتی به نام پلک زدن می شوند.
آقای دکتر ایوان شوآپ استاد چشم پزشکی دانشگاه کالیفرنیا دیویس می گوید مژه ها بین موهای بدن منحصر به فرد هستند و باور بر این است که مژه های سالم هرگز خاکستری نمی شوند ، آنها در میان موهای کوتاه روی بدن بلندترین طول عمر را دارند و ملانوسیت ها در قاعده فولیکولهای مژه به ندرت بدخیم می‌شوند. (ملانوسیت ها سلول های رنگدانه دار هستند)
یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ درصفحه ی اول مجله ی انجمن رویال (Royal Society)منتشر شد و نشان داد که مژه ها به عنوان فیلتر هوا برای چشم عمل می کنند .محققانی که این آزمایشات را با استفاده از ماکت های مصنوعی چشم و مژه انجام دادند باور دارند که مژه ها تبخیر اشک را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهند و به روان نگه داشتن کافی چشم ها کمک می کنند.
مژه ها می توانند منشاء تعدادی از مشکلات بالقوه سلامتی از جمله موارد زیر باشد:

  • بلفاریت(التهاب پلک چشم)
  • تریشیازیس(رویش مژه ها به سمت قرنیه)
  • دیستیشیازیس (مژه‌های مضاعف که در دو لایه رشد کرده اند)
  • گل مژه

مواظب تقویت کننده های آرایشی ابرو و مژه باشید.
رنگ‌آمیزی ابروها و مژه ها افزایش محبوبیت زیادی پیدا کرده است اما این عمل هنوز توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تحت نظارت در نیامده است و متخصصان هشدار می‌دهند که رنگ آمیزی ابروها و مژه ها می تواند خطرناک باشد.
به علاوه استفاده از لاتیس (بیماتروپوست) می تواند عوارض نامطلوبی داشته باشد.

{داروی فوق در درمان گلوکوما (افزایش فشار چشم) و برای بلند کردن و ضخیم کردن مژه ها مصرف می شود.}
عوارضی مانندتیره شدن پوست اطراف چشم ها و حتی تیره شدن عنبیه (برای مثال از آبی به قهوه ای) از عوارض نادر می باشد که برگشت پذیر نیستند و آنها را هم باید در نظر گرفت.

چرا انسان ها ابرو و مژه دارند
چرا انسان ها ابرو و مژه دارند

سخن پایانی
ابرو ها و مژه ها از مهمترین قسمت های صورت هر انسان هستند که علاوه بر تاثیر فراوان در زیبایی، در سلامت چشمان شما هم نقش موثری دارند و هر گونه تغییر و دست بردن در این قسمت میتواند صدمات جبران ناپذیری برای شما به همراه داشته باشد. بهترین کار قبل از هرگونه تغییر در ابروها و مژه ها مشاوره با یک متخصص چشم پزشکی است. آقای دکتر احسان عباس نیا با سابقه ای درخشان و تجارب فراوان در زمینه چشم پزشکی آماده هرگونه مشاوره به شما عزیزان میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

جراحی زیبایی درشت کردن چشم

جراحی زیبایی درشت کردن چشم

جراحی زیبایی درشت کردن چشم جراحی زیبایی چشم و پلک تنها در جراحی بلفاروپلاستی خلاصه نمی شود. برخی از افرادی که علاقه زیادی به افزایش

مزایای بوتاکس اطراف چشم

مزایای بوتاکس اطراف چشم

مزایای بوتاکس اطراف چشم امروزه تزریق بوتاکس نقش مهمی در حوزه های زیبایی و درمانی ایفا می کند. یکی از مهم ترین کاربردهای بوتاکس، افزایش

هزینه بوتاکس چانه

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

مطالب مرتبط

هزینه بوتاکس چانه
مقالات
blog user

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

مطالعه مقاله »