۲۰ خرافه درباره چشم و بینایی

۲۰ خرافه درباره چشم و بینایی

فهرست مطالب

۲۰ خرافه درباره چشم و بینایی

همه شما ممکن است چیزهایی در مورد اینکه چه چیزی برای چشم شما خوب است و چه چیزی بد است شنیده باشید.
اما آیا آنها همگی درست هستند؟ انجمن چشم پزشکی آمریکا ۲۰ عدد از خرافاتی که در بین مردم رایج هستند را بیان کرده است.

۲۰ خرافه درباره چشم و بینایی
۲۰ خرافه درباره چشم و بینایی

خرافاتی که درباره زیست شناسی پایه چشم هستند

 • همه بچه ها با چشم های آبی به دنیا می آیند

وقتی بچه ها به دنیا می آیند، گاهی اوقات به دلیل اینکه رنگدانه های ملانین همچنان در حال تکامل هستند، چشم آنها ممکن است آبی به نظر برسد. طی ۱۲ ماه سلول ها شروع به ساختن ملانین می کنند. همچنان که ساخت ملانین در عنبیه افزایش پیدا می کند، رنگ چشم تیره تر میشود.

 • وقتی بچه ها به دنیا می آیند چشم آنها به طور کامل رشد کرده است.

به طور کلی بچه ها وقتی به دنیا می آیند حجم چشم دو سوم حجم مربوطه در بزرگسالی است. چشم ها بعد از تولد، به رشد خود ادامه می دهند. که شامل دو فاز است: اول سال های اولیه زندگی و فاز دوم در طی بلوغ.

 • اگر هر دو والد چشم های قهوه ای داشته باشند بچه آنها نمی تواند دارای چشم آبی باشد.

حقیقت این است که شما رنگ چشم یک بچه را با توجه به رنگ چشم والدین، به هیچ وجه نمی‌توانید پیش‌بینی کنید. تحقیقات کنونی بیان می دارند که ۱۶ ژن مختلف مسئول ایجاد رنگ چشم هستند. به همین دلیل است که دو والد با رنگ چشم یکسان می توانند بچه هایی با رنگ چشم کاملا متفاوت داشته باشند.

خرافات درباره بهبود بینایی

 • خوردن هویج می‌تواند قدرت بینایی شما را افزایش دهد.

ویتامین A برای حفظ سلامت بینایی بسیار ضروری است و هویج مقدار زیادی از این ماده مغذی را دارا می باشد. اما بدن به طور نسبی به مقدار بسیار کمی از ویتامین A برای بینایی نیاز دارد. این مقدار ویتامین A می‌تواند از منابع مختلفی شامل برگ های سبز و تیره، سبزیجات رنگی روشن، لبنیات و ماهی کسب شود. همچنان که خوردن غذاهایی که غنی از ویتامین A هستند باعث حفظ سلامت بینایی شما می شوند اما قدرت بینایی شما را افزایش نمی دهند و همچنین شما را از زدن عینک و یا گذاشتن لنز طبی بی نیاز نمی کنند. به یاد داشته باشید که غذاهایی را که غنی از ویتامین A هستند را همراه با میزان مناسبی غذای چرب مصرف کنید تا بهتر جذب شوند و سود رسانی کافی داشته باشند.

 • شما می‌توانید قدرت بینایی خود را با ورزش های چشمی افزایش دهید.

ورزش چشم نمی تواند قدرت بینایی شما را افزایش دهد و یا نیاز به عینک را کم کند. بینایی شما به فاکتورهای زیادی وابسته است. هیچکدام ربطی به ورزش چشم ندارد. البته که ورزش چشم می‌تواند برای کسانی که دچار همگرایی ناقص چشم هستند، موثر باشد که حالتی است که چشم ها در آن برای دید نزدیک به خوبی با یکدیگر همکاری ندارند. این وضعیت باعث مشکلاتی در مطالعه می شود.

 • خیره شدن و یا نگاه مستقیم به خورشید می تواند سلامت شما را افزایش دهد.

خیره شدن به خورشید حتی برای زمان کوتاه و بدون پوشیدن محافظ های چشمی مانند عینک آفتابی، می تواند به شبکیه شما برای طولانی مدت آسیب بزند و یا حتی موجب نابینایی شود. عینک های آفتابی معمولی و یا محافظ هایی که در خانه ساخته می شوند برای نگاه کردن به خورشید ایمن نیستند. تنها راه ایمن برای نگاه کردن مستقیم به خورشید گذاشتن فیلترهای مخصوص خورشیدی است که استاندارد ISO ۲ -۱۲۳۱۲ را دارند.

خرافات درباره ترمیم بینایی

 • اگر شما چشم ها را به هم نزدیک کنید یا به بینی خود نگاه کنید چشم ها همانطور باقی می ماند.

عضلات چشمی به شما اجازه می دهند که چشم ها را در همه جهات بچرخانیم. نگاه کردن به راست، چپ، بالا یا پایین آنها را به طور دائم در آن موقعیت ثابت نمی کند. همانطور که نگاه کردن به وسط چشم ها را به طور دائم در وسط نگه نمیدارد. همگرایی بیمارگونه چشم ها فقط در اثر بیماری بینایی ناکافی یا آسیب عضلات یا اعصاب چشم ایجاد می شود.

 • فقط پسرها دچار کور رنگی می شوند.

زنان نیز می توانند دچار کوررنگی اساسی شوند. اما مردها در ریسک بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند. از هر ۱۰ مرد یک نفر دچار شکل هایی از کور رنگی می باشند. اکثر افراد کوررنگ با نقصان نسبی سلول های مخروطی در شبکیه به دنیا می آیند. این سلول ها مسئول افتراق رنگ های قرمز سبز و آبی هستند. به طور نادرتر مشکلات دید رنگی می‌توانند در طول زندگی ایجاد شوند که در اثر بیماری ها، ضربه یا اثر سمی برخی داروها که می تواند به شبکیه یا عصب بینایی آسیب برسانند، باشد.

 • افرادی که کوررنگی دارند دید سیاه و سفید دارند.

اکثر افرادی که کور رنگ هستند به صورت نسبی رنگ ها را می بینند شدیدترین حالت کوررنگی که همه چیز در آن به صورت سایه های خاکستری دیده می‌شود، بسیار نادر است. اکثر افرادی که کوررنگی دارند در افتراق رنگ سبز و قرمز دچار مشکل هستند.

 • تماشای تلویزیون از فاصله بسیار نزدیک به چشمان شما آسیب می رساند.

تماشای تلویزیون از فاصله نزدیک می تواند باعث درد چشم و یا سردرد شود ولی هیچ گونه آسیبی به بینایی در کودکان و بزرگسالان وارد نمی کند. البته باید در نظر داشت که فردی که به طور معمول در فاصله نزدیک به تلویزیون می نشیند احتمالاً نزدیک بین است و نیاز به عینک دارد. بچه ها یک توانایی افزایش یافته در تمرکز روی اشیا نزدیک دارند بنابراین آنها تمایل دارند هنگامی که تلویزیون تماشا می کنند, در فاصله نزدیک بنشینند.

 • مطالعه در نور کم برای چشم شما مضر است.

مطالعه در نور کم به چشم شما هیچ آسیبی نمی رساند اما نور مناسب می تواند مطالعه را برای شما آسان کند و از خستگی سریع چشم جلوگیری کند.

 • استفاده از کامپیوتر به چشمان شما آسیب میزند.

نگاه کردن به صفحه کامپیوتر هیچ آسیبی به چشم شما نمی زند اما انجام این کار بدون استراحت و به صورت پیوسته ‌میتواند باعث درد چشم، خستگی و خشکی آن شود. مطمئن شوید که هر ۲۰ دقیقه که به صفحه کامپیوتر نگاه می کنید, یک استراحت به چشم خود با نگاه کردن به بالا و یا سایر قسمت های اتاق، بدهید. به طور مداوم پلک بزنید تا چشم شما به خوبی مرطوب شود و یا از قطره های روان کننده چشم استفاده کنید.

 • افرادی که از عینک استفاده می کنند نباید متن ها با جزئیات ریز را بخوانند و یا کار چشمی از نزدیک بکنند.

مطالعه و کار ها با جزئیات ریز باعث فرسایش چشم‌های شما نمی شود بلکه فقط باعث درد چشم و خستگی آنها می شود. استراحت پی در پی با نگاه به نقاط دور یا بخش های اطراف اتاق می تواند از خستگی چشم جلوگیری کند.

 • استفاده از عینک و یا لنز طبی باعث میشود که شما به آنها وابستگی پیدا کنید.

استفاده از عینک های طبی باعث بدتر شدن دید شما یا ابتلا به یک بیماری چشمی نمی شود. اگر شما برای نگاه کردن به دوردست و یا مطالعه به عینک نیاز دارید بسیار ضروری است که برای جلوگیری از فشار آوردن به چشم و دید بهتر از آنها استفاده کنید.

 • استفاده از عینک طبی نابجا به چشمان شما آسیب می رساند.

استفاده از عینک با تجویز نادرست، ضرری به چشمان شما نمیرساند اما باعث فشار آوردن به چشم و احساس درد و تاری دید می شود یا اینکه باعث سردرد میشود. این شرایط بعد از برداشتن عینک برطرف میشود.

 • ناتوانی های یادگیری در اثر مشکلات چشم ایجاد میشود.

ناتوانایی های یادگیری با مشکلات مغزی و اینکه چگونه مغز کار میکند و اطلاعات بینایی و شنوایی را پردازش می کند، ارتباط دارد. نشانه های مشکلات یادگیری خود را به شکل عدم توانایی یادگیری خواندن، نوشتن، نمرات کم در ریاضی یا مشکل در متوجه شدن اطلاعات نشان می دهد. گاهی اوقات بینایی ضعیف می تواند با مشکلات یادگیری اشتباه گرفته شود. اگر شما متوجه شدید که کودک شما در مدرسه با مشکلاتی مواجه شده است حتما آنها را برای معاینه پیش یک چشم پزشک یا متخصص یادگیری ببرید.

 • از دست دادن بینایی طی روند پیر شدن اجتناب ناپذیر است.

اکثر بیماری های چشمی که در اثر افزایش سن برای افراد ایجاد می شود، قابل درمان است. پیر چشمی که طی آن دیده نزدیک از بین میرود و آب مروارید هر دو قابل درمان هستند و افراد بزرگسال می توانند پس از درمان دوباره به راحتی ببینند. بسیار مهم است که به صورت سالانه برای معاینه چشم اقدام کنیم تا هم از بیماری های برگشت پذیر و هم از بیماریهای دائم نظیر آب سیاه و یا تخریب ماکولا جلوگیری کنیم. گاهی اوقات درمان زودهنگام می‌تواند از پیشرفت کاهش شدید بینایی جلوگیری کند.

 • چشم ها قابل پیوند زدن هستند.

هم اکنون پیوند یک چشم کامل به خاطر اتصالات پیچیده آن به مغز به وسیله عصب بینایی, غیر قابل انجام است. عصب بینایی از یک میلیون فیبرهای عصبی کوچک تشکیل شده است. زمانی که این اعصاب قطع شوند، اتصال دوباره آنها امکان پذیر نیست. این درحالیست که چشم پزشکان می‌توانند قرنیه را پیوند بزنند. قرنیه بخش شفاف جلوی چشم را تشکیل میدهد.

۲۰ خرافه درباره چشم و بینایی
۲۰ خرافه درباره چشم و بینایی

خرافات درباره متخصصان چشم

 • همه چشم پزشکان مانند یکدیگر هستند

چشم پزشک، اپتومتریست ها و عینک ساز ها هر کدام نقش مهمی را درنظام مراقبت چشم بر عهده دارند اما میزان مهارت و تعلیمات آنها با یکدیگر متفاوت است. پزشک متخصص چشم مدرک خود را پس از ۱۲ سال تعلیم در رشته پزشکی که شامل ۷ سال دوره عمومی و پنج سال دوره تخصص چشم است، گرفته است، متخصصان چشم تنها افرادی هستند که به طور جهانی هم کار تشخیصی و هم کار جراحی را انجام می دهند. همچنین آنها در تحقیقات علمی مربوط به درمان بیماری های چشم و بینایی شرکت می کنند.
اپتومتریست کسی است که چهار سال دوره لیسانس اپتومتری را در دانشگاه گذرانده است و دارای مدرک برای معاینه چشم و تست های بینایی و تجویز لنزهای طبی و شناسایی برخی بیماری ها و تجویز برخی داروها در حد مسئولیت شان ,می باشند. عینک ساز شخصی است که مسئول آماده سازی، اندازه گیری و تطابق عینک یا لنز تجویز شده توسط چشم پزشک و یا اپتومتریست، می باشد. با این حال عینک ساز چشم پزشک نیست ولی دو سال دوره عینک سازی را می گذارند.
دکتر احسان عباس نیا فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، متخصص چشم پزشکی، فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فوق تخصص استرابیسم و اکولوپلاستیک، فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است که یکی از بهترین چشم پزشکان تهران به حساب می آید که شما برای درمان مشکلات بینایی خود میتوانید به مطب ایشان مراجعه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

هزینه بوتاکس چانه

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

درمان افتادگی پلک

بهترین درمان افتادگی پلک

افتادگی پلک و بهترین درمان آن چشم ها از مهم ترین بخش های صورت به حساب می آیند که علاوه بر حواس بینایی، برای زیبایی

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست

تفاوت لازک با لیزیک چیست و کدام بهتر است؟ لیزیک یک فرآیند جراحی سرپایی است که برای اصلاح مشکلات نزدیک ‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم چشم

مطالب مرتبط

هزینه بوتاکس چانه
مقالات
blog user

هزینه بوتاکس چانه

مزایا، معایب و هزینه های بوتاکس چانه بوتاکس می ‌تواند به بهبود نواحی ناهموار چانه کمک کند. در برخی افراد، به دلیل تنش عضله منتالیس،

مطالعه مقاله »